Rosja zbankrutuje, a bieda zajrzy w oczy społeczeństwu? Andrzej Zaucha gościem "Studia Biznes"

Rosja może okazać się bankrutem już w środę. Dziś przypada bowiem termin spłaty zobowiązań wierzycieli. Kreml może jednak nie mieć możliwości, by wykonać przelew w dolarach, a wypłata w rublach może zostać jako dowód na niewypłacalność. Jak to wygląda w praktyce i co oznacza? "Studio Biznes" pyta eksperta - Przemysława Kwietnia z XTB. Andrzej Zaucha, reporter Faktów TVN wyjaśni z kolei, za co Rosjanie tak kochają Putina.
Zobacz wideo "Studio Biznes" o możliwym bankructwie Rosji. Co oznacza?

Środa może być dniem ważnym zarówno dla Rosji jak i rynków finansowych. Możliwe bowiem, że właśnie dziś dojdzie do tzw. technicznego bankructwa kraju. 100 mln dolarów należności, jakie kraj powinien, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, oddać wierzycielom, może ostatecznie do nich nie trafić. 

Anton Siłuanow, rosyjski minister finansów, nie wyklucza, że Rosja odda swój dług w rublach. Tyle tylko, że zdaniem ekspertów w praktyce oznaczałoby to niewypłacalność kraju. 

Czy Rosja zbankrutuje? "Studio Biznes" wyjaśnia

Na czym polega bankructwo kraju, jakie są jego konsekwencje i czy Rosja faktycznie może zbankrutować już w środę? W programie "Studio Biznes" Łukasz Kijek spyta o to eksperta. Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB wyjaśni też, co dla Polski oznacza spadająca, ale wciąż bardzo wysoka inflacja, wysokie ceny paliw i rosnące koszty przedsiębiorców. 

Andrzej Zaucha, reporter Faktów TVN opowie natomiast o Rosjanach, ich sposobie myślenia, powodach poparcia dla Władimira Putina. Czy przeciętny Rosjanin boi się sankcji? Czy obawiają się ich oligarchowie? Czy ich majątek faktycznie może zostać przejęty? Zapraszamy do obejrzenia odcinka. 

Władca Rosji Władimir Putin podczas wideokonferencji z podwładnymi. Moskwa, 10 marca 2022Kiedy zbankrutuje Rosja? Może już w tym tygodniu. Minister straszy inwestorów rublami

Rosja zbankrutuje? Eksperci analizują, gdzie ma długi

Jakie kraje pożyczyły pieniądze Rosji? Wyjaśnia to serwis Statista specjalizujący się w analizach. I tak największy dług Kreml ma wobec Włoch i Francji - odpowiednio 25,3 i 25,2 mld dol. Sporo, bo 17,5 mld dol. pożyczyła Rosji Austria. Stany Zjednoczone znajdują się dopiero na czwartym miejscu - z kwotą wynoszącą niemal 15 mld dol. 

Rosji pożyczek udzieliła też Japonia (9,6 mld dol.), Niemcy (8,1 mld dol.) Holandia (6,6 mld dol.) i Szwajcaria (3,7 mld dol.). 

Wywiady Sroczyńskiego"Rosja przegrała tę wojnę. Armia latami będzie wracać do formy po Ukrainie"

Emisja programu "Studio Biznes" na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: