Zasiłek dla bezrobotnych 2022. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Zasiłek dla bezrobotnych to jedna z form wsparcia dla osób, które nie są zatrudnione. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2022 roku? Kto może się o niego ubiegać? Odpowiadamy.

Osoby, które zrezygnowały z pracy lub zostały zwolnione, mogą ubiegać się o zasiłek dla osób bezrobotnych. Aby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić kilka warunków i złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie pracy.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek dla bezrobotnych 2022. Kto może otrzymać zasiłek i na jakich warunkach?

Prawo do otrzymywania tego zasiłku przysługuje bezrobotnemu zarejestrowanemu w urzędzie pracy. Należy tam udokumentować, że wykonywało się pracę przez minimum 365 dni w okresie 18 miesięcy przed rejestracją.

Praca wykonywana przez osobę zainteresowaną zasiłkiem dla bezrobotnych, powinna być wykonywana na podstawie umowy o pracę, a wynagrodzenie nie niższe niż stawka minimalna.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Do stażu pracy nie wliczają się okresy urlopu pracowniczego bezpłatnego, który był dłuższy niż 30 dni. Brane pod uwagę są jednak urlopy wychowawcze, odbywanie zasadniczej służby wojskowej i pobierane renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest ściśle związana ze stażem pracy: 

  • Zasiłek w  wymiarze 80 proc. świadczenia przysługuje osobom, których staż pracy nie przekracza 5 lat;
  • Zasiłek podstawowy 100 proc. świadczenia otrzymają ci, których staż pracy wynosi od 5 do 20 lat;
  • Zasiłek podwyższony w wysokości 120 proc. otrzymać może osoba, która przepracowała ponad 20 lat.

Pierwsze trzy miesiące:

  • 80 proc. zasiłku podstawowego - 992,70 zł brutto (855,36 zł netto)
  • 100 proc. zasiłku podstawowego - 1 240,80 zł brutto (1 058,13 netto)
  • 120 proc. zasiłku podstawowego - 1 489,00 zł brutto (1 260,99 zł netto)

Jach rosyjskiego oligarchy zatrzymany w BarcelonieHiszpania przejęła jacht rosyjskiego oligarchy. Zapisany na pasierbicę

Po trzech miesiącach:

  • 80 proc. zasiłku podstawowego - 779,60 zł brutto (681,44 zł netto)
  • 100 proc. zasiłku podstawowego - 974,40 zł brutto (840,70 zł netto)
  • 120 proc. zasiłku podstawowego - 1 169,30 zł brutto (1 000,06 zł netto)

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek dla bezrobotnych najczęściej przyznawany jest na pół roku. Nie oznacza to jednak, że prawa do przyznawania zasiłku są niezbywalne. Zasiłek można stracić np., gdy odmówiliśmy podjęcia pracy wskazanej przez Powiatowy Urząd Pracy lub nie wzięliśmy udziału w szkoleniu lub stażu. Osoby, które podejmą zatrudnienie w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, również stracą prawo do dodatkowych pieniędzy z tytułu zasiłku.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: