Władimir Putin ma mieć kilka nieruchomości w Niemczech. "Bild": Jedna z nich za 300 mln euro

Z ustaleń niemieckiego dziennika "Bild" wynika, że Władimir Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Niemczech. Prezydent Rosji sam ich jednak nie kupił. Mieli to zrobić jego pośrednicy - bracia Rotenbergowie.

Z informacji dziennikarzy niemieckiego "Bilda" wynika, że prezydent Rosji miał kupić kilka nieruchomości w Niemczech, korzystając z pośredników, którymi byli bracia Rotenberg. Władimir Putin ma ich znać jeszcze z Petersburga, w którym się urodził. 

Zobacz wideo Była ambasador RP w Rosji: Nie gaz i nie węgiel są kluczowymi źródłami dolarów dla Putina

"Nieruchomościowe imperium" Władimira Putina w Niemczech - doniesienia "Bilda"

Władimir Putin miał m.in. kupić Opernpalais w Monachium. Kilka lat temu cena zakupu tego budynku wyniosła około 300 milionów euro. Poza tym prezydent Rosji ma być właścicielem hotelu "Sofitel" obok Starej Opery we Frankfurcie czy Kudamm-Karree - zespołu budynków przy reprezentacyjnej ulicy zachodniego Berlina. 

"Firmy działają pod nazwą Lenhart Global Investments lub Rotex GmbH, a ich dyrektorem zarządzającym jest Lilia Rotenberg. Rotex jest również właścicielem eleganckiej willi (o powierzchni 1850 m2) w Berlinie-Schmargendorfie, domu w pełni odpowiadającego gustom Putina, z dużym basenem" - napisał "Bild".

To właśnie bracia Rotenbergowie mieli być pośrednikami w zakupie niemieckich nieruchomości. Rosyjski klan braci to podobno bliscy przyjaciele Władimira Putina - Arkadij i Borys, podobnie jak prezydent Rosji, pochodzą z Petersburga. Z Putinem mają znać się od dziecka - razem z nim ćwiczyli judo (w klubie Jawara-Newa) i bili się z innymi chłopcami na podwórkach. "To ich łączy na całe życie" - twierdzi niemiecki tabloid. 

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulice ParyżaNiektóre francuskie firmy nie chcą wycofać się z Rosji: Danone, Bonduelle

W 2000 roku, jak Putin został prezydentem Rosji, bracia Rotenbergowie założyli bank, przejęli fabrykę wódki, w 2008 roku kupili pięć spółek zależnych od Gazpromu i dostarczają rury do bałtyckiego rurociągu. Ich majątek szacowany jest według "Forbesa" na 4,9 mld euro.

Do sprawy odnieśli się już niemieccy politycy. Markus Ferber z chadeckiej partii CSU wezwał do zajęcia nieruchomości, które mogą należeć do Władimira Putina, a następnie do ich szybkiej sprzedaży. Pieniądze z aukcji mogłyby być przekazane na pomoc uchodźcom oraz odbudowę Ukrainy po wojnie.

Władimir Putin i Siergiej SzojguNajbliższy krąg ludzi Putina. Zaucha o frakcjach na Kremlu. Kto może się sprzeciwić?

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: