Będzie nowelizacja specustawy. "Zalegalizowanie pobytu ukraińskich dzieci". Co z 500 plus?

Specustawa regulująca kwestie związane z ukraińskimi uchodźcami zostanie znowelizowana - zapowiedziała ministerka Marlena Maląg.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd zajmie się dziś nowelizacją ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. W Programie 1. Polskiego Radia polityczka wyjaśniła, że zmiany będą dotyczyły między innymi wsparcia dzieci z domów dziecka.

Będą nowe przepisy. Łatwiejsza relokacja ukraińskich dzieci

Zmiany przygotowane przez resort rodziny mają charakter porządkujący, a ich celem jest zalegalizowanie pobytu ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej w naszym kraju. Maląg powiedziała, że resort rodziny chce wprowadzić ewidencję ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej i tych, które są bez opieki.

Taki rejestr - jak tłumaczyła - pozwoli monitorować relokację takich dzieci na terenie Rzeczpospolitej. Wskazała, że od wybuchu wojny w Ukrainie, do Polski przybyło około trzech tysięcy dzieci z pieczy zastępczej, a kolejne grupy są w drodze do naszego kraju.

Przepisy opracowane przez rząd przewidują, że nadzór nad ukraińskimi dziećmi z pieczy zastępczej będą sprawowały powiatowe centra rodziny.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jurij Banachewycz był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (22.03)

500 plus dla uchodźców z Ukrainy

W Programie 1. Polskiego Radia Maląg przypomniała, że sami Ukraińcy mogą korzystać ze świadczeń społecznych, takich jak Rodzina 500 Plus. "Dostęp do pracy daje możliwość do korzystania z programów rodzinnych i pomocowych, które są w systemie opiekuńczym polskiego państwa" - powiedziała Marlena Maląg. Po nadaniu numeru PESEL, rodzic może ubiegać się o przyznanie świadczeń z programu Rodzina 500 Plus, Dobry start czy Rodzinny kapitał opiekuńczy.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej przypomniała też, że rząd wprowadził dodatkowe świadczenie dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed wojną. Świadczenie będzie wynosiło 300 złotych i ma zapewnić uchodźcom minimalne środki na start.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Posłuchaj podcastu Tak działa prokremlowska dezinformacja [PODCAST]
Więcej o: