Putin żąda, żeby płacić za gaz w rublach. Rosja utrzyma dostawy, ale wycofuje opłaty w euro i dolarach

Władimir Putin zapowiedział, że Rosja zmienia sposób pobierania opłat od państw z "listy nieprzyjaznych Rosji". Zakup gazu będzie mógł być przeprowadzony wyłącznie za pomocą rubli rosyjskich. Zaraz po tej informacji ceny gazu wzrosły o 30 proc.

- Podjąłem decyzję o przejściu na płatności w rublach za nasze dostawy gazu ziemnego do tak zwanych wrogich państw. Rosja musi przestać używać "skompromitowanych walut" w transakcjach dotyczących gazu ziemnego w odwecie za amerykańskie i europejskie sankcje - zapowiedział w środę prezydent Rosji, cytowany przez Bloomberg.com.  

Rosja będzie przyjmować opłaty za gaz wyłącznie w rublach 

Na "liście państw nieprzyjaznych Rosji" znajdują się członkowie Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Rosyjski bank centralny miał już, według zapowiedzi Putina, przygotowywać mechanizm umożliwiający dokonywania transakcji za gaz ziemny jedynie w rublach. Opracowanie systemu ma zająć tydzień - informuje Bloomberg.com. Portal zauważył również, że na całą sytuację bardzo szybko zareagował rynek. Ceny gazu wzrosły już o ponad 30 proc.  

wykres_gaz_ziemny/ www.bankier.plwykres_gaz_ziemny/ www.bankier.pl www.bankier.pl

Podczas ogłoszenia przez Rosję "listy wrogich państw" zapowiedziano, że wciąż będzie się im dostarczać gaz. W środę Putin podtrzymał to stanowisko, ale wprowadził nowe zasady. - Gazprom będzie musiał poprosić o zgodę na zmianę warunków płatności w kontaktach i podpisać na nowo umowy. Konsumentom daje to szanse m.in. na skrócenie terminów kontraktu - tłumaczy Trevor Sikorski, szef działu gazu ziemnego, węgla i emisji dwutlenku węgla w Energy Aspects Ltd dla Bloomberg.com.  

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Putin zapowiedział, że Rosja nie przestanie dostarczać gazu 

W swoim wystąpieniu Putin odwołał się również do sankcji regularnie nakładanych na Rosję m.in. rezygnację przez USA z importu surowców z Rosji. - W przeciwieństwie do niektórych kolegów, cenimy naszą reputację biznesową jako wiarygodnego partnera i dostawcy. Zmiany wpłyną tylko na walutę płatności, która zostanie zmieniona na ruble rosyjskie - powiedział prezydent Rosji, cytowany przez Business Insider.

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: