Wojna w Ukrainie. Chiny popierają pozostanie Rosji w G20. Putin wybiera się na szczyt. Co zrobi Polska?

Władimir Putin ma osobiście wybrać się na szczyt G20 w Dżakarcie. Wcześniej pojawiły się głosy o wykluczeniu Rosji z tej grupy. Po stronie Putina stanęły jednak Chiny, które określiły Rosję "ważnym członkiem". Wykluczenie Rosji chciałaby wykorzystać Polska, która mogłaby zająć jej miejsce.

Stany Zjednoczone oraz państwa sojusznicze, w tym państwa Unii Europejskiej mają wątpliwości czy w G20 – grupie, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową, powinna pozostać Rosja po inwazji na Ukrainę - donosi Reuters.  

Zobacz wideo Jak jeszcze świat może wpłynąć na Rosję?

Rosja. Co dalej z G20?

Wewnątrz grupy nie ma konsensu co do tego, czy Rosja powinna czy nie powinna dalej być jej częścią. Wśród państw, które jasno opowiedziały się za nieodbieraniem Rosji członkostwa są Chiny, które nazwały ją "ważnym członkiem". Według przedstawicieli chińskiego rządu G20 to przestrzeń, gdzie dyskutuje się o kwestiach gospodarczych, a nie "kryzysie w Ukrainie". 

- Oczywiście wyrzucenie Rosji z tego rodzaju forum nie pomoże w rozwiązaniu problemów gospodarczych. Wręcz przeciwnie, bez Rosji byłoby to trudne. Żaden z członków nie ma prawa usunąć innego kraju z grona członków. Grupa G20 powinna wprowadzić w życie prawdziwy multilateralizm, wzmocnić jedność i współpracę - cytuje rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin Reuters. 

G20. Czy Polska zastąpi Rosję w grupie?

Oprócz Chin w G20 są też Stany Zjednoczone, które na pozostanie Rosji w grupie patrzą już mniej przychylnym okiem. Kandydatura Polski do zastąpienia Rosji w grupie miała spotkać się z "pozytywną reakcją" USA.  

- Rosja napadem na Ukrainę złamała zasady współpracy międzynarodowej. To podstawa do wykluczenia jej z organizacji gwarantujących międzynarodową stabilność gospodarczą i finansową. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB. Na miejsce w G20 z całą odpowiedzialnością zasługuje Polska, jako drugi najszybciej rozwijający się kraj na świecie w ciągu ostatnich 30 lat  - powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak do Katherine Tai, przedstawicielki USA ds. handlu.  

W podobnym tonie wypowiedział się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, cytowany przez Reuters. "Uważamy, że Rosja nie może działać jak zwykle w instytucjach międzynarodowych i w społeczności międzynarodowej" - przekazał dziennikarzom.

Polska w G20. Czy to możliwe?

Sytuacja nie jest jednak taka prosta, aby Polska weszła do G20, musiałaby zdobyć poparcie nie tylko USA, ale także innych członków grupy z całego świata. Na przykład kanclerz Niemiec Olaf Scholz zgodził się, że należy rozważyć dalsze członkostwo Rosji, ale teraz "nie jest to sprawa priorytetowa", bo aktualnie "pilnie potrzebujemy zawieszenia broni" - przytacza jego słowa Reuters.  

Na niekorzyść naszego członkostwa może również przemawiać to, że w G20 jest już dużo "bogatych krajów Zachodu", a poza tym pośrednio, jako kraj unijny, jesteśmy już członkiem G20. Przyszłość Rosji w G20 ma być nieoficjalnie omawiana w czwartek, gdy Joe Biden przyleci do Brukseli na szczyt NATO, grupy G7 oraz Unii Europejskiej.  

Kolejny szczyt G20 odbędzie się w listopadzie, a ambasador Rosji Ludmiła Worobjewa poinformowała, że jeżeli sytuacja pandemiczna pozwoli Władimir Putin zjawi się na nim osobiście.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: