Nowe sankcje przeciwko Rosji. W końcu uderzą w pasierbicę Ławrowa, która żyje w luksusach w Kensington

Są nowe brytyjskie sankcje przeciwko Rosji. Londyn objął nimi między innymi Polinę Kowaliewą, pasierbicę szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Kensington to jedna z najdroższych dzielnic Londynu - i to tam posiadłość ma 26-letnia Polina Kowaliewa, pasierbica Siergieja Ławrowa. W budynku znajdują się: prywatne kino, basen, spa i symulator golfa. Cena? Ponad cztery miliony funtów. Według mediów Kowaliewa zapłaciła gotówką, bez kredytu. Miała wtedy 21 lat. Teraz londyńskie życie w luksusie się skończy.

Zobacz wideo Śmiszek o pomyśle misji pokojowej: Prezydent Duda nie ma mocnych kart, żeby forsować ten pomysł

Rosja z nowymi sankcjami - tym razem dotkną pasierbicy Ławrowa

W sumie Londyn nałożył już ponad 1000 sankcji. Tempo przyspieszyło w połowie miesiąca, gdy parlament uchwalił ustawę ułatwiającą przejmowanie aktywów takich, jak dom Kowaliewy. - Ustawa daje rządowi możliwość bronienia Brytyjczyków. Ale też obywateli Rosjan, którzy byli pierwszą ofiarą putinowskiej agresji. Bo te pieniądze nie należą do oligarchów, ani do nas, a do zwykłych Rosjan - mówi Polskiemu Radiu konserwatysta Tom Tugendhat, szef komisji spraw zagranicznych Izby Gmin. Cztery lata temu komisja opublikowała pod jego przewodnictwem raport "Złoto Moskwy", pokazujący stopień, w jakim rosyjskie pieniądze przeniknęły na Wyspy.

Na liście jest także Halina Danilczenko, którą Kreml umieścił na stanowisku mera Melitopola. Restrykcjami objęto też szefa Sbierabnku Hermana Grefa.

Na celowniku znalazły się ponadto rosyjskie linie kolejowe, producent dronów Kronshtadt i Alfa-Bank JSC. Wreszcie - tzw. Grupa Wagnera, która według nieoficjalnych doniesień próbuje zamordować prezydenta Ukrainy. "Ci oligarchowie, firmy i najemni bandyci są współwinni mordowania niewinnych cywilów i słusznie płacą za to cenę" - czytamy w oświadczeniu Liz Truss, szefowej dyplomacji.

O tym, że Kowaliewa żyje w luksusach, media alarmowały zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę. "Czy ktoś może wytłumaczyć, jak to jest możliwe?"- pytała niezależna rosyjska dziennikarka i aktywistka, Maria Konstantinowna Piewczich.

Więcej o: