Kaczyński chwali Obajtka w gazecie Orlenu. I chce powrotu węgla. "Pozbyć się uzależnień od Rosji"

- To, co się dzisiaj w tej kwestii dzieje, oceniam bardzo dobrze. I tak samo bardzo dobrze oceniam, że na czele tego koncernu stoi prezes Daniel Obajtek - tak o planowanej fuzji PKN Orlen, Lotos i PGNiG mówi Jarosław Kaczyński. Prezes PiS skomentował też inne kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

Prezes Jarosław Kaczyński udzielił obszernego wywiadu dziennikowi "Polska Times". W tytule, który od zeszłego roku należy do Orlenu, szef Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do wielu bieżących kwestii. Mówił o bezpieczeństwie Polski w kontekście wojny w Ukrainie, swojej przyszłości politycznej, ocenił także politykę energetyczną państwa.

Zobacz wideo Morawiecki: Dotychczasowe sankcje są niewystarczające. "Jeśli Putin złamie Ukrainę, to za rok, dwa przyjdzie po kolejne cele"

Jarosław Kaczyński chwali Daniela Obajtka

Lider Zjednoczonej Prawicy nie szczędził pochwał pod adresem prezesa PKN Orlen. Głównie w kontekście planowanej fuzji z Lotosem i PGNiG. 

Potrzebny jest nam potężny koncern, by móc prowadzić politykę energetyczną i to, co się dzisiaj w tej kwestii dzieje, oceniam bardzo dobrze. I tak samo bardzo dobrze oceniam, że na czele tego koncernu stoi prezes Daniel Obajtek - człowiek który ma ogromną inwencję

- stwierdził Jarosław Kaczyński. 

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie "sporo się wydarzy w związku z budowaniem narodowego multikoncernu energetycznego". - Będą zmiany, ale tylko na lepsze - stwierdził.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Jarosław KaczyńskiKaczyński zapowiada miliardy na zbrojenia. Zastosuje sprawdzony trik

Kaczyński o powrocie do węgla: Musimy to robić

Polityk odniósł się też do kwestii polityki energetycznej. Spytamy o to, czy można rozmawiać o atomie, stwierdził, że "to jest absolutnie przyszłość".

- Atom jest źródłem energii nieemisyjnym, ale wielu nie chce przyjąć tego do wiadomości. Chociaż Niemcy w tej chwili weryfikują ten pogląd - stwierdził Jarosław Kaczyński. 

Odniósł się też do decyzji Włoch, które zapowiedziały powrót do węgla. - W tej chwili, jeżeli chcemy się pozbyć tych uzależnień od Rosji, to musimy to robić. To samo przecież nas dotyczy, dlatego powstanie koncernu, który łączy siłę z inwencją swojego szefa, jest czymś niezwykle istotnym zarówno dla Polski jak i dla regionu. Bardzo dużo robimy także w regionie - podsumował lider PiS. 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w SejmieKaczyński ostro o Polskim Ładzie. "Są potrzebne decyzje"

Orlen połączy się z Lotosem i PGNiG

Na początku tygodnia PKN Orlen uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie PGNiG. UOKiK postawił przedsiębiorstwu jednak warunek. Przedsiębiorstwo musi najpierw sprzedać Gas Storage Poland - spółkę zajmującą się zarządzaniem magazynami gazu.

W 2020 roku płocki koncern przejął firmę energetyczną Energa S.A, a na początku obecnego Orlen ogłosił fuzję z Grupą LOTOS. "Pozyskana przez nas zgoda UOKiK otwiera drogę do integracji obu firm. W obecnej sytuacji widać wyraźnie, jak ważne są działania wzmacniające bezpieczeństwo i przyspieszające transformację energetyczną Polski i regionu" - napisał w komentarzu do decyzji Daniel Obajtek, szef paliwowego giganta. 47

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: