Obostrzenia od 28 marca 2022. Koniec z maseczkami. Co jeszcze się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany dotyczące pandemii COVID-19. - Od 28 marca znosimy obowiązek noszenia maseczek. Ale to zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych - zapowiedział przed kilkoma dniami szef resortu Adam Niedzielski. Co jeszcze się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia, "biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, jak również rozwiązania przyjmowane w innych krajach Unii Europejskiej", podjęło decyzję, aby znieść niektóre zasady sanitarne dotyczące pandemii COVID-19. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek 25 marca i wejdzie w życie w poniedziałek 28 marca.

Obostrzenia od 28 marca. Koniec z maseczkami

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek (24.03) podczas konferencji prasowej ogłosił, że zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Od reguły są jednak wyjątki.

- Podjąłem decyzję, by od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. To zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych. Nadal, mówiąc o pracownikach czy pacjentach, jest obowiązek zakrywania twarzy. W pozostałych takiego obowiązku od poniedziałku nie będzie. Jeżeli jednak jesteśmy w dużych skupiskach, to ja rekomenduję, żeby tych maseczek używać nadal. To zwiększa nasze bezpieczeństwo - przekazał szef resortu.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Kwarantanna. Osoba zakażona działa na własną rękę

Od 28 marca zniesiony zostaje również obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoba zakażona będzie zobowiązana do izolacji w takim sam sposób, jak w przypadku zakażenia inną chorobą zakaźną, nie będzie to kontrolowane przez sanepid. Chory będzie musiał funkcjonować tak, by nie narażać na niebezpieczeństwo innych. - Jeżeli będą się pojawiały ogniska, lokalne zjawiska epidemiczne, to sanepid cały czas posiada uprawnienie, by nakładać kwarantannę - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski Koniec z kwarantanną. Co, jeśli dostanę pozytywny wynik testu?

"Osoby odbywające w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych są obowiązane zakończyć tę kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych na dotychczasowych zasadach" - czytamy w opublikowanym rozporządzeniu. Od 1 kwietnia testy na COVID-19 będą dostępne na zlecenie lekarskie, a w ramach tego zlecenia będą bezpłatne. 

Od 28 marca zniesiony również zostanie obowiązek kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: