Dlaczego "Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka"? Mamy odpowiedź. Polskie gazowce już po testach silników

"Etap wykonania kadłuba w suchym doku zbliża się ku końcowi". Tak o budowie gazowca "Lech Kaczyński" mówi w komentarzu przesłanym Gazeta.pl biuro prasowe PGNiG. Na jakim etapie są prace nad drugą z jednostek, upamiętniającą Grażynę Gęsicką?

Rząd zapowiedział w ubiegłym tygodniu odejście od rosyjskich surowców. Oprócz węgla i ropy naftowej Polska ma odejść również od rosyjskiego gazu. Jednym ze sposobów na uniezależnienie się od Moskwy ma być zwiększony import ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo Czy wojna w Ukrainie przyczynia się do rewolucji w polskiej polityce energetycznej? Ekspert wyjaśnia

"Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka". Skąd te nazwy dla polskich gazowców? 

Gaz trzeba jednak jakoś przetransportować do Polski. I właśnie w tym celu rząd zamówił w Korei Południowej dwa gazowce. Jednostki "Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka" upamiętniają prezydenta RP i przewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS, którzy zginęli podczas katastrofy w Smoleńsku. Mają zacząć realizować swoje zadanie w przyszłym roku.

W jaki sposób wybrano ich nazwy? Na jakim etapie jest budowa gazowców? Redakcja next.gazeta.pl zwróciła się o komentarz do PGNiG. 

W kwestii wyboru nazw statków informujemy, że spółka PST, która będzie czarterować tankowce do przewozu LNG, zgłosiła taką propozycję

- czytamy w przesłanej nam odpowiedzi. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wojenna transformacja. Rząd stawia tamę dla węgla, gazu i ropy z Rosji [ZIELONY PORANEK]Wojenna transformacja. Rząd stawia tamę dla węgla, gazu i ropy z Rosji

Statki dla Polski w budowie. Wiemy, jakie są postępy

Biuro prasowe wyjaśniło też, jakie są etapy budowy poszczególnych statków. "Etap wykonania kadłuba w suchym doku zbliża się ku końcowi, wykonano i połączono większość sekcji statku. Rozpoczęły się prace zbrojeniowe, ślusarskie i wyposażeniowe. W marcu zamontowano śruby napędowe, silniki główne oraz pomocnicze" - informuje PGNiG w sprawie statku "Lech Kaczyński". 

W przypadku drugiej z jednostek "rozpoczął się etap wykonania poszczególnych części kadłuba, realizowane są prace wyposażeniowe poszczególnych bloków, które w późniejszym okresie zostaną połączone w suchym doku" - informują przedstawiciele spółki. Dodają, że odbyły się już testy silników głównych oraz pomocniczych w warsztatach producentów.

Rząd zapowiedział "derusyfikację" polskiej gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie tarczy antyputinowskiej. Ma ona przeciwdziałać inflacji oraz prowadzić do "derusyfikacji" polskiej gospodarki. I to właśnie plany dotyczące gazu mają szansę spełnić się najszybciej. -  Tu byliśmy najbardziej przewidujący - stwierdził premier. Wyjaśnił, że decyzja o rozpoczęciu gazoportu w Świnoujściu zapadła "już podczas pierwszych rządów PiS, w roku 2007". 

Podkreślił też, że odejście od rosyjskiego surowca ułatwi gazociąg Baltic Pipe oraz pływający gazoport w okolicach Gdańska. - Już w tym roku pokazujemy plan "derusyfikacji" w obszarze gazu - zapowiadał premier.

46 . posiedzenie Sejmu IX kadencjiW Polsce jest prawie tysiąc rosyjskich spółek. Rząd ich nie rusza

Więcej o: