Rosję opuszcza kolejna zachodnia firma technologiczna. Pomimo gróźb. "Potępiamy wojnę Rosji"

Intel, amerykańska firma technologiczna, już na początku marca zapowiedziała wstrzymanie dostaw do Rosji i Białorusi oraz potępiła wojnę. Pod presją rosyjskich urzędów, które groziły firmie nacjonalizacją ich majątków, Intel wciąż działał w Rosji. We wtorek firma ogłosiła jednak całkowite opuszczenie tamtejszego rynku.

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do nałożenia sankcji na Rosję i międzynarodowego bojkotu firm, które do tej pory nie wycofały się z tego kraju. Przedsiębiorstwa, które decydują się zostać w Rosji, są regularnie oprotestowywane przez konsumentów. Ukraina apeluje do zachodnich firm, by wycofały się z rynku i - jak mówił prezydent Wołodymyr Zełenski - "przestały być sponsorami machiny wojennej Rosji". W odpowiedzi na masowe opuszczanie rosyjskiego rynku, Kreml straszy nacjonalizacją majątków firmy, które zawieszą działalność w Rosji.

Zobacz wideo Michał Kacewicz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (06.04)

Rosja. Kolejna firma wycofuje się z rosyjskiego rynku

"Intel nadal przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu do pokoju. Ze skutkiem natychmiastowym zawiesiliśmy wszystkie operacje biznesowe w Rosji." - zapowiedziała firma w oficjalnym komunikacie. 

Intel już w zeszłym miesiącu zawiesił dostawy do klientów w Rosji i na Białorusi. Wdrożono środki zapewniające ciągłość biznesową, aby zminimalizować zakłócenia w działalności globalnej. Przedsiębiorstwo zapowiedziało również wsparcie dla swoich 1200 pracowników w Rosji. 

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Przedsiębiorstwa boją się nacjonalizacji 

Intel, wbrew marcowym zapowiedziom, miał wciąż istnieć na rosyjskim rynku. Donieść o tym miała, według "Rzeczpospolitej", państwowa inspekcja pracy w obwodzie niżnonowogrodzkim, która potwierdziła, że firma wciąż funkcjonuje. Technologiczny potentat miał wystraszyć się ostrzeżenia Kremla o "łamaniu praw pracy" i "nacjonalizacji majątku w wyniku wstrzymania produkcji". Pomimo rosyjskich szantaży prawnych 5 kwietnia Intel wycofał się z Rosji.

Według informacji Agencji Reutera Intel zawiesił dostawy m.in. na prośbę Ukrainy, która zaapelowała do amerykańskich firm zajmujących się przetwarzaniem danych i oprogramowaniem. Jak podaje agencja - serwery IBM, Dell Technologies i Hewlett Packard Enterprise zajmują czołowe miejsca na rynku rosyjskim. Firmy i agencje rządowe polegają na technologii opracowanej przez Zachód jako podstawie swoich własnych systemów informatycznych, dlatego tak ważne jest odcięcie Rosji od dostępu do nich. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

"Myślami jesteśmy ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku tej wojny, szczególnie z mieszkańcami Ukrainy i krajów sąsiednich, a także ze wszystkimi osobami na całym świecie, których rodziny, przyjaciele i bliscy przebywają w tym regionie" - przekazała swoje wsparcie firma.

Więcej o: