Członek RPP: "Podwyżki stóp się nie zakończyły". Mówi też o "efekcie sprężyny" po wygaśnięciu tarcz

- Stopy będziemy podnosić w skali i tempie adekwatnym do napływających danych makroekonomicznych - powiedział w rozmowie z WNP.pl prof. Rafał Sura, członek RPP. Ekonomista zapowiedział, że najważniejszym celem polityki pieniężnej jest zmniejszanie inflacji, a rządowe tarcze antyinflacyjne mogą to utrudniać.

W środę 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 100 punktów bazowych - z 3,5 do 4,5 proc. Tego nie spodziewali się eksperci, którzy prognozowali wzrost o 50 pb lub 75 pb. Wyższe stopy procentowe przekładają się na wyższe raty kredytów. Rząd zapowiedział już pomoc dla kredytobiorców, a członek RPP prof. Rafał Sura zapowiada, że to jeszcze nie koniec podwyżek. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 112

Stopy procentowe. Inflacja i wojna w Ukrainie wpływają na wzrost 

Profesor Sura tłumaczy portalowi gospodarczemu WNP.pl, że w obecnej sytuacji decyzje o "stopach procentowych" podejmowane są na podstawie danych o procesach inflacyjnych i aktywności gospodarczej. Często jednak wymagają natychmiastowych zmian, ze względu na zdarzenia geopolityczne

- Poprzednie zebranie, na którym podnieśliśmy stopy banku centralnego o 100 punktów bazowych, było jednym z najważniejszych w ostatnich latach. W marcu przekroczyliśmy psychologiczną granicę 10 procent inflacji, zaś wszystkie dostępne dane utwierdzają nas w przekonaniu, że scenariusz sprowadzania inflacji do celu NBP w średnim okresie jest mało prawdopodobny - tłumaczy w rozmowie z WNP.pl.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja. Kiedy się zmniejszy?

Rafał Sura przewiduje, że również w przyszłym roku inflacja będzie odbiegać od celu inflacyjnego NBP, jakim jest jej utrzymanie poniżej 3,5 proc. Wpływać na to ma wojna w Ukrainie oraz pandemia.

Członek Rady Polityki Pieniężnej zauważa, że w Polsce mamy do czynienia z "dwoma przeciwstawnymi wektorami polityki fiskalnej i monetarnej". Jeden wektor to działania NBP skupione wokół "zacieśniania polityki pieniężnej, przy jednoczesnej dbałości o wartość polskiej waluty". Drugi wektor to działania rządu, które Sura nazywa "luźną polityką fiskalną, niuansowaną tarczami antyinflacyjnymi." 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Tarcze antyinflacyjne. Członek RPP krytykuje 

Według ekonomisty tarcze antyinflacyjne działają jedynie doraźnie, w dłuższej perspektywie (2023-2024 rok) mogą utrudniać NBP sprowadzenie inflacji do założonego celu. Wygaśnięcie tarcz może spowodować tak zwany efekt sprężyny. 

- Podstawowy kanon z polityki pieniężnej brzmi: im bardziej luźna polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych. Stąd nasze, tak zdecydowane podwyżki stóp, które się nie zakończyły, jak chcieliby co niektórzy sugerować - tłumaczy prof. Rafał Sura. 

Więcej o: