Senat przyjął ustawę sankcyjną. Wprowadzono poprawki. O wpisie na listę zadecyduje premier

Senat przyjął we wtorek tzw. ustawę sankcyjną, która pozwoli zamrażać majątki osób i podmiotów wspierających Rosję oraz wprowadzić zakaz importu rosyjskiego węgla. Zgłoszono też poprawki dotyczące m.in. zakazu importu gazu LPG oraz tworzenia listy sankcyjnej.

Senat jednogłośnie we wtorek przyjął ustawę sankcyjną. Została ona uchwalona przez Sejm w czwartek. Rządowy projekt ustawy (jej pełna nazwa to: Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego) pozwoli zamrozić fundusze firm i osób, które wspierają inwazję na Ukrainę. Zakłada ona również embargo na import węgla z Rosji i Białorusi. 

Zobacz wideo Polski rząd chce konfiskaty rosyjskich majątków. Ekspert wyjaśnia

Ustawa sankcyjna. Kogo obejmą sankcje?

Pierwotnie "ustawa sankcyjna" zakładała, że o wpisaniu na tzw. listę sankcyjną będzie decydować szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli obecnie Mariusz Kamiński, jednak Senat wniósł do ustawy poprawkę przyznającą te kompetencje premierowi, czyli Mateuszowi Morawieckiemu.

Lista sankcyjna obejmuje osoby lub podmioty wspierające rosyjską agresję na Ukrainę, a także wspierające naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi. Aktywa tych osób zostaną zamrożone. Wpisani na listę nie będą też mogli przystępować do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ustawa sankcyjna. Zakaz importu rosyjskiego węgla i LPG

Kolejna istotna poprawka dotyczy zakazu importu z Rosji i Białorusi skroplonego gazu LPG. Ustawa ta już wcześniej zakazywała przywozu i tranzytu węgla z Rosji i niekontrolowanych przez Ukrainę obszarów ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego. Importerzy będą musieli wskazać kraj, z którego pochodzi surowiec. Zakazane będzie również używanie i propagowanie symboli wspierających agresję rosyjską w Ukrainie.  

Za niestosowanie się do przepisów związanych z listą sankcyjną i importem węgla grozić będą kary do nawet 20 mln zł. W sumie w ustawie wprowadzono 30 poprawek. Senat przyjął ją jednogłośnie. Głosowało 99 senatorów. Teraz ustawa musi znów trafić do Sejmu, który poprawki może przyjąć, bądź odrzucić. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: