Pałacyk Plus "zbudowany" na nowo. Ulga wraca, ale w skromniejszej wersji

Jeszcze w marcu rząd informował, że ulga na zabytki zniknie z rozwiązań Polskiego Ładu. Okazało się jednak, że zostanie utrzymana, ale w nieco innej formie. Pałacyk Plus będzie dotyczył jedynie remontów, z wyłączeniem zakupu zabytków.

Tak zwana ulga Pałacyk Plus wprowadzona w Polskim Ładzie pozwalała odliczyć od dochodu wydatki na renowację zabytków. Wystarczyło kupić np. wpisany do rejestru dworek, wydać choćby złotówkę i można było odliczyć do 500 tys. zł kosztu zakupu od dochodu. Ponadto ulga umożliwiała odliczenie połowy wydatków na usługi budowlane, renowację czy konserwację. Tu limitów nie było, przepisy pozwalały odliczyć nawet miliony złotych. 

Pod koniec marca rząd poinformował, że od 2023 roku wycofuje się z tej ulgi. Po konsultacjach społecznych postanowiono utrzymać ulgę Pałacyk Plus, jednak w nieco zmienionej formie. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Pałacyk Plus odbudowany w nowe formie

W środę rząd poinformował, że ulga Pałacyk Plus zostanie w Polskim Ładzie, ale tylko na remonty.

Zlikwidujemy - tak jak zapowiadaliśmy - ulgę związaną z obrotem zabytkiem, czyli ulgę, która była wskazywana jako możliwość optymalizacji podatkowej. Natomiast, jeśli ktoś będzie chciał inwestować, remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora, po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać

- mówił wiceminister finansów Artur Soboń

Jak zwraca uwagę doradczyni podatkowa w Grant Thorton Polska Małgorzata Samborska, ulga będzie przeznaczona więc dla osób, które już posiadają zabytek. Zakupu nie będzie można odliczyć od podatku, dopiero remont czy konserwacja będą temu podlegały. 

Czyli jednak ulga Pałacyk+ zostaje w Polskim Ładzie 2.0. Co prawda tylko w zakresie wydatków remontowych, ale to oznacza, że będzie tylko dla tych, którzy sobie już kupili zabytki

- napisała Samborska. 

Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

W środę rząd zaproponował zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Ta miałaby zostać wyłączona z podstawy opodatkowania dla osób rozliczających się na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. 

Przedstawiono również możliwość wyboru formy rozliczenia dla przedsiębiorców. Jak mówił wiceminister finansów Artur Soboń, będą oni mogli wybrać skalę podatkową, według której rozliczą się z fiskusem. Warunkiem jest prowadzenie odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia. 

Zmiany dotyczą też formularza PIT-2. Jak mówił Artur Soboń, stanie się on jednolitym wzorem oświadczeń, między innymi w sprawie kosztów uzyskania przychodu czy kwoty wolnej od podatku.

Artur Soboń zapowiedział, że rząd wycofuje się ze zmian dotyczących formularza PIT-0 dla seniorów. 

Od 1 stycznia 2023 roku będzie można ponadto proporcjonalnie dzielić kwotę wolną od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielnie jej w umowach cywilnoprawnych. Soboń poinformował, że dostawcy systemów informatycznych potrzebują więcej czasu na wprowadzenie tej zmiany. Kwotę wolną będzie można ponadto rozliczać w zaliczkach. 

Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie to:

  • automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, 
  • wyłączenie odpowiedzialności księgowych, 
  • brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich.
Więcej o: