Glapiński ma konkurencję? Media: Jest kandydatka na szefa NBP

Jeżeli prezydent zdecyduje się na wysunięcie drugiego kandydata na stanowisko prezesa NBP, będzie to Marta Gajęcka - ustalił dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski. Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek Andrzeja Dudy o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP, lecz ostateczną decyzję podejmie Sejm.

Sejmowa komisja finansów publicznych w środę rozpatrywała wniosek prezydenta w sprawie powołania Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP na drugą kadencję. Głosowały 54 osoby - za było 27, przeciw 26, jedna osoba się wstrzymała.

Obecna kadencja kończy się 21 czerwca. Prezes NBP jest powoływany na sześć lat. Ostateczną decyzję podejmuje jednak Sejm. NBP można przewodzić do dwóch kadencji z rzędu.

"W otoczeniu prezydenta Andrzeja Dudy narasta przekonanie, że kandydatura Adama Glapińskiego na drugą kadencję w NBP staje się wizerunkowym obciążeniem. Jeżeli prezydent zdecyduje się na wysunięcie drugiego kandydata na stanowisko prezesa NBP, będzie to Marta Gajęcka" - ustalił dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Marta Gajęcka - członek zarządu NBP. Kim jest?

Marta Gajęcka to absolwentka kierunku międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada także polsko-francuski dyplom Studiów Europejskich prowadzonych przez SGH wraz z Instytutem Nauk Politycznych w Paryżu.

W latach 2018-2020 pełniła funkcję dyrektora zarządzającego oraz od 2019 członka Zarządu EDP Energia Polska. Wcześniej pełniła także funkcję wiceprezesa PGE Energia Odnawialna S.A. oraz funkcję wiceprezesa PGE Polska Grupa Energetyczna. W latach 2017-2020 była doradcą społecznym prezydenta RP ds. gospodarczych i innowacji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

W latach 2007-2010 pełniła funkcję wiceprezeski Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu. W tym samym czasie pełniła także rolę wicegubernatora=ki w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

Pełniła również funkcje m.in.: partnera i dyrektora w Ernst & Young, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, radcy ds. finansowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli oraz radcy ds. finansowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu.

14 września 2020 r. prezydent Andrzej Duda powołał Martę Gajęcką na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego, która objęła stanowisko 1 stycznia 2021 r.

Zobacz wideo Kierwiński: Glapiński okazał się człowiekiem całkowicie niekompetentnym
Więcej o: