Danina solidarnościowa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Tzw. podatkiem od najbogatszych objęte są osoby fizyczne zarabiające powyżej 1 mln zł rocznie. Danina ta wynosi 4 proc. od nadwyżki dochodów.
Obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej dotyczy osób fizycznych, które uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w ustawie. Chodzi o:
Dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, od których należny podatek oblicza się w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A lub w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 z wyłączeniem dochodów, do których zgodnie z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją (zgodnie z art. 27 ust. 1, 9 i 9a ustawy PIT).
Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W przypadku dochodów z niektórych zysków kapitałowych, od których należny podatek oblicza się według stawki 19 proc., stosuje się formularz PIT-38 (art. 30b ustawy PIT). Z kolei wobec dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych na podstawie prowadzonych ksiąg, od których należny podatek oblicza się według stawki 19 proc., stosuje się PIT-36L (art. 30c ustawy PIT).
Dochody z zagranicznej jednostki kontrolowanej, od których należny podatek oblicza się według stawki 19 proc., rozlicza się w zeznaniu PIT-CFC (art. 30f ustawy PIT).
Daniną solidarnościową nie są objęte m.in. dochody z dywidend, ze zbycia nieruchomości i nieujawnionych źródeł przychodów. Z obowiązku uiszczania daniny solidarnościowej wykluczone są również osoby osiągające przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, np. kartą podatkową czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyłączone są również dochody osób fizycznych podlegających ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Daninę solidarnościową w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów przekraczających kwotę 1 mln zł w ciągu danego roku należy zapłacić do 30 kwietnia. W tym roku dzień ten wypada w sobotę, zatem ostateczny termin to 2 maja 2022 r.
Deklarację o wysokości daniny solidarnościowej składa się składa się na formularzu DSF-1.