Udziałowcy grupy Novatek objęci sankcjami. Co dalej z rosyjskim gazem w Polsce?

Największy prywatny producent gazu ziemnego w Rosji może mieć problem. Giennadij Timczenko oraz Leonid Michelson, udziałowcy grupy Novatek zostali objęci sankcjami. Jak udało nam się ustalić, spółka córka koncernu Novatek - Green Energy, która zaopatruje w gaz LPG oraz LNG kraje europejskie, zarejestrowana jest w Szwajcarii, przez co na razie nie jest objęta sankcjami.

Wojna w Ukrainie zmusiła państwa zachodnie do nałożenia sankcji na Rosję, która rozpoczęła inwazję. Unia Europejska oraz USA regularnie obciążają nimi najbogatszych rosyjskich oligarchów oraz ich przedsiębiorstwa. Objęci nimi zostali również Giennadij Timczenko oraz Leonid Michelson udziałowcy grupy Novatek. Pierwszy z nich z tego powodu odszedł z zarządu firmy. Mimo to jak udało nam się ustalić, obaj wciąż są "udziałowcami w spółce Novatek PAO".  

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Novatek. Rosyjscy oligarchowie objęci sankcjami

Według Fundacji Warsaw Institute Leonid Michelson będący szefem koncernu ma bardzo dobre relacje z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji ma traktować spółkę w sposób wyjątkowy. Novatek powoli, rok po roku, odbiera Gazpromowi część gazowego rynku Rosji. A w przypadku LNG i jego eksportu, dominuje zdecydowanie nad państwowym gigantem. Michelson mówił o ok. 2 000 ton LNG co miesiąc dostarczanym za granicę z Niemcami i Polską na czele. Kluczową rolę, według fundacji, w tym procesie nieformalnie odgrywa Giennadij Timczenko, nazywany "skarbnikiem Putina". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Rosja. Sankcje gospodarcze. Co dalej z LPG I LNG?

W środę sejm odrzucił poprawkę senatu dot. zakaz importu gazu LPG z Rosji, która mogłaby mocno odbić się na grupie Novatek Green Energy zajmuje się sprzedażą gazu płynnego (LPG) oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG) w krajach europejskich, w tym w Polsce. Spółka Novatek Green Energy ma siedzibę w Krakowie. Posiada dwa własne terminale przeładunkowe gazu płynnego Novatek Południe koło Kielc oraz Novatek Zachód w Krzyżu Wielkopolskim. Jak udało się nam ustalić obciążanie sankcjami udziałowców grupy Novatek PAO nie dotknie spółki córki.  

100% udziałów w firmie Novatek Green Energy posiada firma Novatek Gas&Power GmbH z siedzibą w Zug w Szwajcarii. Spółka Novatek Green Energy nie jest objęta żadnymi sankcjami, a dostawy gazu są realizowane zgodnie z planem - poinformowała nas Monika Ścianek.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak informuje portal money.pl koncern i tak odczuwa skutki sankcji. Przedsiębiorstwo od rozpoczęcia wojny ponosi ogromne koszty, utraciwszy miliony rubli. Blokowane są metanowce Novateku, które nie mogą rozładować swoich ładunków m.in. w Wielkiej Brytanii. Ze względu na sankcje, którymi objęte są rosyjskie banki, niepewna jest przyszłość ogromnej inwestycji, jaką jest Arctic LNG 2, terminal na Syberii. Według portalu biznesalert.pl projekt ten miał wynieść 9,5 mld euro, z czego 4,5 mld euro miało wynikać z udzielonego przez banki kredytu. 

Więcej o: