Polski Ład 2.0. Rząd zajmie się ustawą o obniżce PIT. Rzecznik podał termin

Na środowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się projektem ustawy, zakładającej m.in. obniżkę podatku dochodowego z 17 do 12 proc. - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Nowe zasady podatkowe mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.

Piotr Müller tłumaczył, że zmiany podatkowe mają przede wszystkim pomóc w walce z inflacją. - Tak, aby te skutki dotyczące odczuwania inflacji złagodzić nieco już od lipca, aczkolwiek pamiętajmy o tym, że jest to wyzwanie dużo szersze - mówił we wtorek rzecznik rządu w Polskim Radiu 24. Podkreślił także, że skutki te są napędzane głównie przez ceny nośników energii - gazu i ropy.

Müller tłumaczył, że ceny wariują ze względu na sytuację w Ukrainie. Inflację napędza również niepewna sytuacja na rynku żywności. Ukraina i Rosja to najwięksi na świecie eksporterzy zboża.

Więcej na temat inflacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pałacyk Plus Pałacyk Plus "zbudowany" na nowo. Ulga wraca w skromniejszej wersji

Polski Ład od nowa. Jakie zmiany czekają nas od 1 lipca?

Rada Ministrów zajmie się w środę m.in. projektem ustawy o obniżce stawki PIT z 17 do 12 procent. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 12. Projekt przewiduje również likwidację ulgi dla klasy średniej, czyli rozwiązania obniżającego podatek dla osób zarabiających rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł i rozliczających się na zasadach ogólnych.

Projekt zakłada zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania podatków w 2022 r. Rząd ma też wycofać zmiany w formularzu PIT-0 dla seniorów i wprowadzić możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielenie jej w umowach cywilnoprawnych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Polski Ład podczas prezentacji Polski Ład. W planach nowy termin rozliczania podatków dla ryczałtowców

Zmiany obejmą również formularz PIT-2, który stanie się jednolitym wzorem oświadczeń, między innymi w sprawie kosztów uzyskania przychodu czy kwoty wolnej od podatku. Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont,
  • automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej,
  • wyłączenie odpowiedzialności księgowych,
  • brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich.
Zobacz wideo 15 mln na kampanię informacyjną o Polskim Ładzie to pieniądze wyrzucone w błoto?
Więcej o: