Rosja ukrywa zadłużenie zagraniczne? Bank centralny przestał publikować raporty

Rosyjski bank centralny tymczasowo wstrzymał publikację raportów dotyczących zadłużenia zagranicznego - podaje Agencja Reutera. Wcześniej bank centralny po raz pierwszy od 1997 r. zawiesił publikację danych dotyczących handlu zagranicznego.

Bank Centralny Rosji przedstawiał swoje raporty ws. zadłużenia zagranicznego raz na kwartał. Jak podaje Agencja Reutera, rosyjski bank zamieścił we wtorek komunikat, w którym powiadomił o tymczasowym zawieszeniu publikacji tych danych.

"Dane dotyczące zadłużenia zagranicznego są teraz delikatną kwestią, ponieważ Rosja, dotknięta zachodnimi sankcjami przeciwko jej systemowi finansowemu, balansuje na krawędzi możliwej niewypłacalności" - pisze agencja.

W zeszłym tygodniu rosyjski bank centralny czasowo wstrzymał publikację danych o handlu zagranicznym - po raz pierwszy od 1997 r.

Więcej informacji na temat Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne Rosja. Państwowa kolej uznana przez banki za "niewypłacalną"

Wojna w Ukrainie. USA mogą zarekwirować zamrożone rezerwy Banku Centralnego Rosji

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, zachodnie kraje zamroziły rezerwy Banku Rosji, aby ograniczyć możliwości gospodarcze i finansowanie wojny. Według konstytucjonalistów ze Szkoły Prawa Uniwersytetu Harvard, Stany Zjednoczone mają aktualnie instrumenty prawne, by przejąć zamrożone rezerwy Banku Centralnego Rosji i przeznaczyć je na pomoc Ukrainie.

Wszystkie państwa zachodu zamroziły 280 mld dolarów rosyjskich rezerw, ulokowanych na zagranicznych rachunkach. Jest to niespełna jedna trzecia oszczędności, jakie Rosja zgromadziła do momentu ataku na Ukrainę. W rezerwach ma znajdować się 640 mld dolarów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

USA może zarekwirować zamrożone obecnie rezerwy Banku Rosji USA może zarekwirować zamrożone rezerwy Banku Rosji

W artykule w "New York Times" prawnicy prestiżowej uczelni argumentują, że przynajmniej część rosyjskich rezerw ulokowana w USA i w amerykańskich instrumentach finansowych może być zarekwirowana. Szacuje się ją na około 100 mld dolarów. Według autorów artykułu nie byłby to precedens, ponieważ w przeszłości USA przeprowadzały podobne działania na mniejszą skalę.

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone
Więcej o: