Komuniści z Rosji chcą przywrócenia flagi ZSRR. Jest projekt ustawy. "Patriotyczne wychowanie"

Komunistyczna Partia Rosji złożyła projekt ustawy, w której proponuje przywrócenie flagi Związku Radzieckiego. Celem ma być "zapewnienie Federacji Rosyjskiej zasady sukcesji prawnej ZSRR na jej terytorium".

Złożony we wtorek w Dumie projekt zakłada modyfikację pierwszego artykułu ustawy konstytucyjnej Rosji. Komunistyczna Partia chce zastąpić obecne na aktualnej fladze trzy kolory (biały, niebieski i czerwony) barwą czerwoną, a w górnym rogu umieścić złoty sierp i młot oraz pięcioramienną gwiazdę w złotej obwódce. Tym samym chodzi o przywrócenie flagi ZSRR - podaje państwowa agencja RIA Novosti.

Więcej informacji z Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Powrót ZSRR? Rosyjscy komuniści chcą powrotu do flagi z sierpem i młotem

Jak wyjaśniono w projekcie ustawy, zmiana flagi ma na celu "zapewnienie Federacji Rosyjskiej zasady sukcesji prawnej ZSRR na jej terytorium". W uzasadnieniu stwierdzono, że zlikwiduje to lukę historyczną oraz próby niejednoznacznej interpretacji przepisów. Podkreślono również, że współczesna trójkolorowa flaga ma opinię "symbolu rosyjskich kolaborantów" i jest określana jako "prezent od Holendrów".

"Przyjęcie tej federalnej ustawy konstytucyjnej wyeliminuje obecną lukę historyczną i próby niejednoznacznej interpretacji przepisów, a także przyczyni się do patriotycznego wychowania obywateli, pozwoli swobodnie i otwarcie wyrażać uczucie dumy ze swojego kraju, miłości i szacunku; zachować cześć i pamięć przodków - obrońców ojczyzny. Rosja przywróci symbol chwalebnych zwycięstw i wielkiej światowej potęgi" - wyjaśniono.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Komunistyczna Partia Rosji przypomniała o sondażu VTsIOM z 2021 r., który jej zdaniem jest dowodem społecznej aprobaty na zmianę flagi. Według tego badania 73 proc. respondentów zadeklarowało chęć zachowania ZSRR, a 67 proc. wyraziło ubolewanie z powodu upadku związku. Według komunistów zmiany w konstytucji przyjęte w 2020 r. "uprawniają Federację Rosyjską do używania flagi państwowej ZSRR".

Zobacz wideo Należy rozmawiać z Putinem? Kowal: Zełenski stoi przed diabelskim dylematem
Więcej o: