Prezes Łukoil rezygnuje. Wagit Alekperow pełnił tę funkcję przez 30 lat

Wagit Alekperow po trzech dekadach rezygnuje z funkcji prezesa Łukoil. Firma wzywała do zakończenia wojny w Ukrainie. Majątek Alekperowa ucierpiał w związku z sankcjami.

Łukoil przekazał, że Wagit Alekperow zrezygnuje z funkcji prezesa i odejdzie z rady dyrektorów Łukoil przed zakończeniem kadencji. Przekazano również, że od 31 marca Alekperow posiada już tylko 3,12 proc. akcji spółki, które dają mu prawo głosu i kolejne 5,43 proc. przynoszące mu zyski poprzez fundusze rodzinne oraz inwestycyjne.  

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone

Dlaczego Alekperow odchodzi

W komunikacie firmy nie podano powodów rezygnacji Alekperowa. Łukoil szybko jednak potępił działania Rosji na Ukrainie i apelował o zakończenie wojny w Ukrainie. A w samego Alekperowa mocno uderzyły sankcje.

Jak podaje Business Insider, już na początku wojny Alekperow stracił 4 mld dolarów, a z czasem jego majątek zmniejszył się o 60 proc., do 13 mld dolarów. W połowie kwietnia sankcje nałożyła na niego Wielka Brytania. Alekperow ma zakaz wjazdu do kraju, jego konta zamrożono, a jacht i inne pojazdy wodne nie mogą zawinąć do portów na Wyspach. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przed sankcjami Alekperow był 4. najbogatszym Rosjaninem. Forbes szacował jego majątek na 24,9 mld dolarów. Obecnie notowany jest na 10. miejscu. 

Łukoil traci prezesa po 30 latach

Alekperow był prezesem Łukoil od 1993 roku. Dotychczas był też największym udziałowcem w firmie i posiadał 30 proc. udziałów. Na Kremlu bywał rzadko, a swoją firmę budował na całym świecie. Mimo to pozostawał w dobrych relacjach z Władimirem Putinem.

Łukoil to drugi największy dostawca ropy naftowej, który odpowiada za 2 proc. jej światowej produkcji. Firma ma największą sieć dystrybucji paliwa na całym świecie, która liczy 2,5 tys. stacji. 

Więcej o: