Bilion dolarów ukrytych przez Rosjan za granicą. "Nadszedł czas na globalny rejestr aktywów"

Niektóre sankcje przeciwko rosyjskim oligarchom są często omijane. Czołowi międzynarodowi ekonomiści wzywają grupę G20 do utworzenia globalnego rejestru aktywów.
Zobacz wideo Premier mówi o "putinflacji". Słusznie? Kotecki: Niektórzy mówią, że to jest naciąganie nierzeczywistości na rzeczywistość

Czołowi ekonomiści, tacy jak Joseph Stiglitz z USA czy Thomas Piketty z Francji, wezwali kraje G20 do stworzenia globalnego rejestru ukrytych aktywów.

Oligarchowie gromadzą biliony. List otwarty ekonomistów

W liście otwartym opublikowanym w brytyjskiej gazecie "The Guardian" napisali, że w świetle postępów poczynionych w ostatnich latach w wykrywaniu, np. oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy "nadszedł czas na globalny rejestr aktywów". List został podpisany przez członków niezależnej komisji ds. globalnej reformy podatkowej (Independent Commission on Global Tax Reform, think tank).

Więcej wiadomości z gospodarki i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

'Szpiegowo' odzyskane z rąk Rosjan"Rosyjskie wyspy". Polska wystawiła rachunek za zajmowane nieruchomości

W związku z Rosją i jej inwazją w Ukrainie, w liście otwartym stwierdza się, że rosyjscy oligarchowie zgromadzili za granicą "co najmniej bilion dolarów, często ukrytych w zagranicznych firmach, których prawdziwych właścicieli trudno zidentyfikować". Państwa mają tu do czynienia z "murem nieprzejrzystości".

Sygnatariusze listu twierdzą, że wysiłki państw, które temu przeciwdziałają, utknęły w martwym punkcie. Rosyjska agresja w Ukrainie pogorszyła jeszcze "niepokojącą sytuację". Obecnie jednak pojawia się "wyjątkowa okazja", aby poczynić postępy w tworzeniu rejestru aktywów, zlikwidować sieć fałszywych firm i przypisać aktywa ich prawdziwym właścicielom.

Rosyjski bankier Oleg Tińkow zgodził się zapłacić USA ponad 507 mln dol. za ukrywanie majątku i uchylenie się od płacenia podatków.Rosyjski miliarder apeluje do Zachodu: Bądźcie bardziej racjonalni

Spotkanie G20 w Waszyngtonie

Ministrowie finansów państw grupy G20 spotkają się w środę 20 kwietnia na marginesie wiosennych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Waszyngtonie. Oczekuje się, że przedstawiciele Rosji będą również uczestniczyć w niektórych spotkaniach za pośrednictwem wideokonferencji. Sekretarz USA Janet Yellen zapowiedziała, że w tym przypadku chce trzymać się z dala od tych spotkań. Podobno przedstawiciele innych państw uprzemysłowionych również rozważają możliwość zbojkotowania spotkań z przedstawicielami Rosji.

(AFP/Ajar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: