PIT 2022. Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe? Kończy się czas

Wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenia deklaracji PIT za 2021 rok. Do kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem? Ile czasu zostało na złożenie zeznania podatkowego? Odpowiadamy.

To ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem. Kiedy przypada ostateczny termin na rozliczenie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Rozliczenie podatkowe. Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT?

Ustawowy termin rozliczenia się z fiskusem za 2021 r. przypada 30 kwietnia. W tym roku jest to jednak sobota, więc ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych wypada w poniedziałek 2 maja 2022 r. To ostatni dzień na rozliczenie: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Zwrot podatku PIT. Spóźnialscy będą musieli poczekać nawet do końca lipca

Zwrotu podatku można się spodziewać w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli deklarację złożono w formie dokumentu papierowego lub 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli dokonano tego w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje. Warto jednak wiedzieć, że Karta Dużej Rodziny skraca oczekiwanie na zwrot podatku do 30 dni.

Jeśli zależy nam na szybkim zwrocie podatku, musimy jak najszybciej złożyć zeznanie podatkowe. Aby szybciej uzyskać zwrot, trzeba złożyć zeznanie samodzielnie, bez czekania aż automatycznie zrobi to fiskus. Warto również zrobić to w formie elektronicznej, wtedy zwrot podatku przez urząd skarbowy skraca się aż o połowę - do półtora miesiąca.

Osoby, które nie złożyły deklaracji ani w formie papierowej, ani elektronicznej, mogą oczekiwać na zwrot nawet do 31 lipca 2022 roku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: