Rosja zakręca gaz Polsce. Brytyjski wicepremier: Rosja staje się politycznym i ekonomicznym pariasem

Zdaniem wicepremiera Wielkiej Brytanii Dominica Raaba, decyzja Rosji o odcinaniu krajów od dostępu do gazu zaszkodzi jej samej. Równocześnie polityk zapewnił o wsparciu dla "polskich przyjaciół i sojuszników".

W środę 27 kwietnia Rosja wstrzymała dostawę gazu do trzech krajów - oprócz Polski także do Bułgarii oraz Litwy. To wynik odmowy zapłaty za surowiec w rublach. Na żądania Rosji przystać miały jak dotąd cztery kraje - oficjalnie wiadomo jednak na razie tylko o Węgrzech. Zdaniem wicepremiera Wielkiej Brytanii Dominica Raaba posunięcie Rosji zaszkodzi jednak także jej samej.

Wicepremier Wielkiej Brytanii: Rosja staje się politycznym i ekonomicznym pariasem

- To [wstrzymanie dostaw gazu - red.] będzie miało… bardzo szkodliwy wpływ również na Rosję, ponieważ staje się ona coraz bardziej i bardziej nie tylko politycznym pariasem, ale także ekonomicznym pariasem - powiedział w środę wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab. - Ostrzegaliśmy o tym od jakiegoś czasu, ale staniemy ramię w ramię z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami - podkreślił na antenie Sky News, jak cytuje Agencja Reutera.

Więcej aktualności z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja odcina Polskę od gazu. Szefowa KE: Rosja strzela sobie w stopę

W środę Rosja zakręciła gaz Polsce, Bułgarii i Litwie. Ma to mieć związek z odmową zapłaty za surowiec w rublach, czego żądał Władimir Putin. Osoba powiązana z Gazpromem przekazała agencji Bloomberg, że spełnić ten warunek postanowiły jednak już cztery kraje - jak dotąd wiadomo, że są nim Węgry. - Dostawy gazu na Węgry nie są zagrożone mimo wstrzymania tych dostaw do Bułgarii, przez którą biegnie gazociąg tłoczący paliwo dalej na północ. Węgry najbliższą planowaną płatność za rosyjski gaz uregulują poprzez specjalny rachunek w rosyjskim Gazprombanku, przez który wymienią euro na ruble - przekazał szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto.

Na temat odcięcia Polski od gazu wypowiedziała się także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Kreml poniósł porażkę, usiłując wbić klin między kraje członkowskie - powiedziała. - Rosja sama strzela sobie w stopę, odcinając dostawy gazu do unijnych krajów.

Więcej o: