Aż dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023? "DGP": Po raz pierwszy w historii, wywoła to problemy

Najniższe wynagrodzenie w 2023 r. ma wynieść co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, z powodu wysokiej inflacji czekają nas dwie podwyżki płacy minimalnej.

"Taki wzrost (o 406,30 zł - przyp. red.) będzie zagwarantowany, jeśli przeciętne wynagrodzenie za I kw. 2022 r. wyniesie co najmniej 6021 zł (wszystko wskazuje, że przekroczy tę wartość; GUS opublikuje te dane 11 maja)" - czytamy w "DGP". Przyszłoroczny wzrost byłby wyższy od tego z 2020 r., gdy pensja minimalna zwiększyła się o 350 zł.

- To wysoka kwota. Tak wyraźny zagwarantowany wzrost wynika z wysokiej, prognozowanej inflacji oraz wskaźnika weryfikacyjnego, bo faktyczna inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 proc., a rząd prognozował ją na poziomie 1,8 proc. - powiedział główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Płaca minimalna 2023. Będą dwie podwyżki?

Jak podaje dziennik, ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę gwarantuje, że jeśli prognozowana inflacja przekracza 5 proc., konieczne jest dwukrotne podwyższanie płacy minimalnej - od stycznia i od lipca. "W przyszłym roku po raz pierwszy w historii dojdzie do takiej sytuacji. Wywoła to problemy, bo przepisy nie precyzują zasad dwukrotnej podwyżki" - pisze "DGP".

- Jeśli zostałby utrzymany poziom wynikający z mechanizmu ustawowego, czyli podwyżka o 406,30 zł, to raczej nie pogłębiłoby to nakręcającej się spirali płacowo-inflacyjnej. Pamiętajmy, że dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia też przekroczyła już 10 proc. Ale jeśli wzrost od stycznia 2023 r. miałby być wyższy lub wprowadzono by równie wysoką, kolejną podwyżkę od lipca, to płaca minimalna przyspieszyłaby jeszcze bardziej procesy inflacyjne - wskazuje Łukasz Kozłowski w rozmowie z dziennikiem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Rośnie płaca minimalna, a za nią inflacja

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto (wzrosło o 210 zł). Po odliczeniu składek pensja minimalna w pełnym wymiarze godzin wyniosła 2209,56 zł, a po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu, które zakładają wzrost progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku, kwota netto najniższego wynagrodzenia wzrosła do 2363,56 zł.

Natomiast inflacja roczna w marcu 2022 r. wyniosła 11 proc. - podał GUS. Wskaźnik ten jest najwyższy od 2000 r. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do lutego 2022 r. wzrosły o 3,3 proc.

Z danych GUS wynika, że transport podrożał o 24,1 proc., użytkowanie mieszkania, domu i nośniki energii są droższe o 17,7 proc. Restauracje i hotele są droższe o 12,7 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe o 9,2 proc. Wyraźnie podrożała też kategoria "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego" - o 7,8 proc. Zdrowie oraz edukacja odnotowały wzrost o 6 proc., "inne towary i usługi" o 6,2 proc. Najmniejsza skala wzrostu dotyczy odzieży i obuwia - wynosi 3,3 proc.

Zobacz wideo 15 mln na kampanię informacyjną o Polskim Ładzie to pieniądze wyrzucone w błoto?
Więcej o: