PIT 2022 po terminie. Jak uniknąć kary? Co to jest czynny żal?

Osoby, które spóźnią się ze złożeniem zeznania podatkowego za 2021 rok, muszą liczyć się z konsekwencjami karno-skarbowymi. Kary da się jednak uniknąć. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Deklarację PIT za poprzedni rok podatkowy zazwyczaj trzeba złożyć do końca kwietnia, ale w 2022 roku termin upływa wyjątkowo dopiero 2 maja (przez to, że ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę). Do najbliższego poniedziałku jest czas na złożenie formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Jeśli chodzi o PIT-28, dotyczący podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to termin upłynął już 28 lutego.

Czy za niezłożenie PIT-u w terminie grozi jakaś kara?

Tak, podatnicy, którzy nie złożą deklaracji w wyznaczonym czasie, mogą zostać ukarani. Kara za nierozliczenie PIT-u w terminie zależy od kwoty zaległości - jeśli nie przekroczy ona pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to mówimy o wykroczeniu skarbowym, za które grozi mandat. Jeśli jednak zaległość jest wyższa, to czyn taki kwalifikowany jest jako przestępstwo skarbowe. Sąd może nałożyć grzywnę, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

PIT po terminie. Jak uniknąć kary? Czym jest czynny żal?

Osoby, które spóźnią się ze złożeniem zeznania podatkowego, powinny zrobić to jak najszybciej, uiścić pełną kwotę należnego podatku wraz z odsetkami, a później złożyć do urzędu skarbowego tzw. czynny żal, czyli dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych. To może pomóc w uniknięciu kary.

Czynny żal nie ma urzędowego wzoru ani formularza - należy go sporządzić samodzielnie. Pismo powinno zawierać:

  • dane podatnika;
  • adresata, którym jest naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego;
  • przyczyna i okoliczności złożenia deklaracji po terminie.

Złożenie czynnego żalu jest bezpłatne. Można to zrobić podczas wizyty w skarbówce, listownie lub elektronicznie - na stronie e-Urzędu Skarbowego (konieczny jest do tego profil zaufany).

Ważne: z czynnego żalu możemy skorzystać tylko zanim urząd skarbowy nie odkrył naszego wykroczenia i nie zaczął jeszcze postępowania wyjaśniającego.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: