Firma Novatek Green Energy sp. z o.o wstrzymała dostawy gazu ziemnego do kilkunastu gmin w Polsce po tym, jak została objęta sankcjami. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się więc z wnioskiem do Kancelarii Premiera o to, by PGNiG i Polska Spółka Gazownictwa mogły przejąć instalacje Novateku.
Przejęcie instalacji miałoby nastąpić na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym. - Z MSWiA wyszedł wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji nakazującej polskim spółkom gazowniczym przejęcie tego zadania, jakim jest dostarczenie gazu do tych gmin, które zostały odcięte w wyniku decyzji sankcyjnej. Jestem przekonany, że lada chwila ten problem zostanie rozwiązany - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.
Po południu informację tę potwierdził Piotr Müller. - Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w sprawie pomocy tym wszystkim miejscowościom, w których są problemy dotyczące gazu. MSWiA, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG oraz PGNiG-u i te dwie spółki zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy - powiedział Piotr Müller.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
- W związku z tym dzisiaj to polecenie zostanie wydane i w tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona; udzielona zostanie odpowiednia pomoc - przekonywał rzecznik rządu.
Firma Novatek Green Energy sp. z o.o. ma siedzibę w Krakowie, Spółka kontrolowana jest jednak przez rosyjski koncern OAO Novatek - drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji
Problemy z dostawami gazu od firmy Novatek pojawiły się m.in. w dwóch gminach w Wielkopolsce: Mieścisku w powiecie wągrowieckim i Zagórowie w powiecie słupeckim, w Łebie w woj. pomorskim i na Mazowszu: w Mrozach, Cegłowie i Kałuszynie.