Gminy bez gazu. Państwo przejmie infrastrukturę Novateku. "W tym tygodniu sprawa zostanie naprawiona"

MSWiA chce przejąć instalacje gazowe, które należą do objętej sankcjami spółki Novatek Green Energy. Resort skierował już odpowiedni wniosek do Kancelarii Premiera.

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o wstrzymała dostawy gazu ziemnego do kilkunastu gmin w Polsce po tym, jak została objęta sankcjami. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się więc z wnioskiem do Kancelarii Premiera o to, by PGNiG i Polska Spółka Gazownictwa mogły przejąć instalacje Novateku.

Zobacz wideo Kiedy nastąpi uwolnienie rynku gazu? Głośniewska: Powinno to nastąpić od 1 stycznia 2024 r.

Gminy bez gazu w Polsce. "W tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona, udzielona zostanie odpowiednia pomoc"

Przejęcie instalacji miałoby nastąpić na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym. - Z MSWiA wyszedł wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji nakazującej polskim spółkom gazowniczym przejęcie tego zadania, jakim jest dostarczenie gazu do tych gmin, które zostały odcięte w wyniku decyzji sankcyjnej. Jestem przekonany, że lada chwila ten problem zostanie rozwiązany - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Po południu informację tę potwierdził Piotr Müller. - Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w sprawie pomocy tym wszystkim miejscowościom, w których są problemy dotyczące gazu. MSWiA, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG oraz PGNiG-u i te dwie spółki zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy - powiedział Piotr Müller.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- W związku z tym dzisiaj to polecenie zostanie wydane i w tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona; udzielona zostanie odpowiednia pomoc - przekonywał rzecznik rządu

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o. ma siedzibę w Krakowie, Spółka kontrolowana jest jednak przez rosyjski koncern OAO Novatek - drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji

Problemy z dostawami gazu od firmy Novatek pojawiły się m.in. w dwóch gminach w Wielkopolsce: Mieścisku w powiecie wągrowieckim i Zagórowie w powiecie słupeckim, w Łebie w woj. pomorskim i na Mazowszu: w Mrozach, Cegłowie i Kałuszynie.

Więcej o: