Majówka 2022. Gdzie możemy rozpalić grilla, by było zgodnie z przepisami?

Gdzie możemy rozpalić grilla? Przeczytaj tekst i dowiedz się, czy przepisy zezwalają na rozpalanie grilla na balkonach, w ogródkach oraz miejscach publicznych.

Osoby organizujące grilla w długi weekend majowy możemy zobaczyć w wielu miejscach m.in. na plaży, w lesie, na balkonie czy w ogrodzie. Jednak czy zgodnie z przepisami możemy rozpalać grill w tych miejscach? Sprawdź, gdzie możesz grillować bez obawy, że dostaniesz mandat.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Majówka 2022. Gdzie możemy rozpalić grilla?

Przepisy zezwalają na rozpalanie grilla na własnej posesji. To znaczy, że bez obaw możemy grillować wspólnie z rodziną i znajomymi na działkach, w prywatnych ogródkach oraz na terenie domków jednorodzinnych. Jednak mimo to warto upewnić się, że dym nie będzie przeszkadzać naszym sąsiadom, aby zapobiec nieporozumieniom i kłótniom.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Majówka 2022. Czy sklepy będą czynne 1, 2 i 3 maja?

Majówka 2022. Gdzie nie możemy rozpalić grilla?

Grilla nie możemy rozpalić na balkonie, ponieważ w tym miejscu nie może znaleźć się "otwarty ogień". Jeśli grill węglowy zostanie rozpalony na balkonie, będzie to oznaczało naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków. Zgodnie z paragrafem 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719), zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu, gdzie znajdują się materiały palne lub inne obiekty, na które może przenieść się ogień. 

Grilla nie rozpalimy również w lasach oraz na terenach znajdujących się w odległości 100 metrów od nich, za wyjątkiem przeznaczonych do tego miejsc. Zgodnie z przepisami możemy rozpalać grilla na terenach zielonych m.in. na plażach, w parkach, czy nad rzeką, jednak musimy uzyskać zgodę właściciela terenów. 

Majówka (zdjęcie ilustracyjne) Polacy rezygnują z wyjazdów na majówkę. Hotelarze zmartwieni

Więcej o: