Śląskie. 44-latek ukradł swojej babci prawie 47 tys. zł

Policja z Czerwionki-Leszczyn (woj. śląskie) zatrzymała mężczyznę, który ukradł swojej babci niemal 47 tys. zł. Funkcjonariusze znaleźli 44-latka po kilku godzinach od otrzymania zgłoszenia. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Przestępstwa "na wnuczka" to jedna z najbardziej znanych metod stosowanych przez oszustów. Jednak policjanci z Czerwionki-Leszczyn w powiecie rybnickim zatrzymali mężczyznę, który okradł swoją własną babcię.

Wnuczek okradł babcię. Grozi mu więzienie

Funkcjonariusze otrzymali w piątek zgłoszenie od 85-latki o kradzieży metalowej kasetki. Kobieta przechowywała w pojemniku blisko 47 tys. zł. Zaniepokojona seniorka zadzwoniła na policję, która ujęła sprawcę już po kilku godzinach od otrzymania zgłoszenia.

Jak się okazało, przestępcą był 44-latek, który jest wnuczkiem kobiety. Mężczyzna został zatrzymany w rejonie centrum handlowego w Rybniku. Śledczy odzyskali blisko 46 tysięcy złotych, które wróciły do seniorki. Mężczyzna usłyszał już zarzut kradzieży. Grozi mu kara do 5 lat więzienia - czytamy w komunikacie policji.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oszustwa "na wnuczka". Zasady bezpieczeństwa

Przestępstwa "na wnuczka" najczęściej charakteryzują się tym, że sprawcy dzwonią na telefon domowy, przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż faktycznie dzwonią osoby z rodziny.

Oszuści tłumaczą "dziadkowi" lub "babci", że znaleźli się w trudnej sytuacji i proszą o pożyczenie pieniędzy. Przestępcy informują, że nie mogą osobiście przyjechać po pieniądze, podając jakiś błahy powód i mówią, że po gotówkę wyślą swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie ów znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pieniądze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Oszukał 73-latkę metodą "na legendę". Policja udostępniła wizerunek poszukiwanego
Więcej o: