Komisja Europejska ogłosi szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Ostrze może znów ominąć Gazprombank

Komisja Europejska ma przedstawić we wtorek szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dokument zostanie stworzony na podstawie konsultacji, które Bruksela prowadziła w weekend z unijnymi stolicami.
Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości

Jak informowała w sobotę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Komisja ma zaproponować między innymi stopniowe wprowadzenie embarga na dostawy ropy z Rosji i odłączenie największego rosyjskiego banku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. We środę pakietem restrykcji zajmą się unijni ambasadorowie, a decyzja jest spodziewana jeszcze w tym tygodniu.

Więcej informacji gospodarczych z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Szósty pakiet sankcji KE. Embargo na ropę z Rosji złagodzone dla Węgier i Słowacji

Embargo na dostawy ropy i produkty ropopochodne z Rosji nie będzie całkowite i natychmiastowe, ale rozłożone w czasie do końca roku. Z poniedziałkowych doniesień europejskich agencji wynika, że Węgry i Słowacja, najbardziej uzależnione od dostaw ropy mają otrzymać więcej czasu na dostosowanie. To ma pozwolić uniknąć weta i uzyskać jednomyślną zgodę wszystkich krajów.

Wczoraj w Brukseli o sankcjach wstępnie rozmawiali unijni ministrowie do spraw energii. "My jasno zaapelowaliśmy nie tylko o pełen pakiet na rosyjską ropę i produkty ropopochodne, ale i na odłączenie gazu" - podkreślała po nadzwyczajnej naradzie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na wstrzymanie importu gazu z Rosji na razie nie ma w Unii zgody.

Sankcje wobec Rosji. Obostrzenia obejmą kolejne banki, przemysł chemiczny i nuklearny oraz media

Jeśli chodzi o odłączenie rosyjskich banków od SWIFT-u to na liście ma się znaleźć największy bank - Sberbank. Wciąż jednak ostrze sankcji ominie trzeci co do wielkości Gazprombank.

Z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami wynika, że Komisja przygotowuje także restrykcje obejmujące przemysł chemiczny i nuklearny oraz kolejne rosyjskie media siejące dezinformacje. Do tej pory Unia objęła sankcjami telewizję RT, dawniej Russia Today i Sputnika.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: