Wakacje kredytowe już w wakacje. Minister Waldemar Buda przybliża plany rządu

Raty kredytów w ostatnich miesiącach poszły ostro w górę. Rząd pracuje nad programem, który ma ulżyć kredytobiorcom. Minister rozwoju Waldemar Buda podał, że wakacje kredytowe, wchodzące w pakiet pomocy, będą dostępne od lata.

Rosnące raty kredytów skłoniły rząd do kolejnej w ostatnich latach interwencji rynkowej. Wskaźniki WIBOR znacząco wyprzedziły stopy procentowe. Z tego też powodu władze zdecydowały się zmienić WIBOR na inny wskaźnik. Taka zmiana ma jednak wejść w życie dopiero od początku przyszłego roku. By ulżyć kredytobiorcom wcześniej, rząd zaproponował Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oraz wakacje kredytowe. Tyle że oba narzędzia istniały już wcześniej - rząd jedynie ma je nieco zmodyfikować. 

Zobacz wideo

Wysokie raty kredytów. Rządowe wsparcie od lata

Prace nad ustawami w tej sprawie wciąż trwają. Szczegóły poznamy więc w nadchodzących tygodniach. O postępach informował minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. 

Chcielibyśmy, by te instrumenty były w wakacje dostępne. To nam determinuje bardzo szybkie tempo działania. Za chwilę powinna się pojawić ustawa, która będzie procedowana w trybie normalnej legislacji

- poinformował polityk. W pierwszej kolejności mają wejść zmiany w wakacjach kredytów oraz Funduszu Wsparcia. W następnej kolejności zostanie zastąpiony WIBOR oraz wprowadzony Fundusz Pomocy. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Co z WIBOR?

Kluczowa jest jednak zmiana wskaźnika WIBOR. Obecne rozwiązanie jest niekorzystne dla kredytobiorców i od kilku miesięcy wyższe od stóp procentowych. W związku z tym raty kredytów wzrosły już jesienią, a kolejne podwyżki stóp procentowych nie zmieniały ich wysokości.

Rząd daje bankom czas do września na przedstawienie swojej propozycji.

Po tym dojdzie do zatwierdzenia tej stawki referencyjnej, a jeżeli będzie nieakceptowalna, będziemy proponowali swoją, np. stawkę Polonia. Natomiast teraz trwają prace analityczne banków

- powiedział Waldemar Buda.

Więcej o: