Urlop 2022 - Turcja. Jakie obostrzenia obowiązują? O czym warto wiedzieć przed podróżą?

Turcja od kilku lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez polskich turystów. Co warto wiedzieć przed wybraniem się na urlop do tego kraju? Jakie obostrzenia w nim obowiązują? Przypominamy.

Jakie warunki wjazdu do Turcji trzeba spełnić? Czy kwarantanna jest obowiązkowa? Czy trzeba mieć szczepienie przeciwko COVID-19? Odpowiadamy.

Wakacje w Turcji a koronawirus. Testy, szczepienia

Data ważności certyfikatu nie jest warunkiem wjazdu na teren Turcji. Jednak, aby być uprawnionym do zwolnienia z testu PCR przed podróżą, ostatnia dawka szczepienia musi zostać podana minimum 14 dni przed przylotem. Od pasażerów wjeżdżających do TR przez lądowe, morskie i kolejowe przejścia graniczne nie są wymagane żadne dokumenty dot. COVID-19.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się wykonywania testu przed przyjazdem. Jeśli jednak u osób w pełni zaszczepionych wystąpią objawy COVID-19, mogą oni zostać poddani testowi PCR na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji.

W przypadku zachorowania osoby te zostaną skierowane na tygodniową kwarantannę. "Osoba będąca na kwarantannie może, dodatkowo, wykonać test w piątym dniu kwarantanny. W przypadku wyniku negatywnego kwarantanna zostanie zakończona" - podaje ministerstwo.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Z kolei osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem.

"Osoby podróżujące do Turcji zobowiązane są posiadać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia na COVID-19. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w trakcie korzystania z komunikacji zbiorowej i w obiektach opieki zdrowotnej" - czytamy na gov.pl.

Do Turcji bez paszportu. Wystarczy okazać dowód

"Od 19 kwietnia 2022 roku obywatele polscy mogą podróżować do lub tranzytem z Turcji tylko na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportów podczas wyjazdów turystycznych trwających maksymalnie 90 dni" - informowała pod koniec kwietnia na Twitterze turecka ambasada.

Więcej o: