Szef NBP prognozuje, kiedy stopy procentowe zaczną spadać. "Kredytobiorcy usłyszą w mediach"

- Mam nadzieję, że to będzie koniec 2023 r., że kredytobiorcy ucieszą się, że wreszcie stopy procentowe idą w dół - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Tłumaczył, że RPP będzie podnosić stopy "aż uzyska pewność", że inflacja trwale się obniża. - To będzie długi i bolesny proces - mówił.

Rada Polityki Pieniężnej ósmy raz z rzędu podniosła stopy procentowe. W czwartek Rada podjęła decyzję o podwyżce stóp o 75 pb, a zatem od piątku referencyjna stopa NBP wynosi 5,25 proc. - to najwyższy poziom od grudnia 2008 r. Wyższe stopy procentowe przekładają się z kolei na wyższe raty kredytów złotówkowych.

Stopy procentowe - kiedy zaczną spadać? Szef NBP podał datę. "Mam nadzieję, że to będzie koniec 2023 r."

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński mówił, kiedy jego zdaniem może zostać podjęta decyzja o obniżeniu stóp procentowych. Podkreślał przy tym, że stopy będą obniżane, jeśli inflacja będzie się obniżać.

- W pewnym momencie nadejdzie ten moment, mam nadzieję, że to będzie właśnie koniec 2023 r., że kredytobiorcy usłyszą w mediach i się ucieszą, że wreszcie stopy procentowe idą w dół - mówił Adam Glapiński i dodał, że obecna wysokość stóp z punktu widzenia ostatnich 20 lat jest normalna. - Natomiast "nienormalny" był okres około półtora roku, gdy stopy były wyjątkowo niskie, bo był kryzys - tłumaczył szef NBP.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja. Kiedy nastąpi szczyt? Glapiński mówi o okolicach czerwca-lipca 2022 r.

Adam Glapiński powiedział również, kiedy może nastąpić szczyt inflacji. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego, szczyt przyjdzie w okolicach czerwca-lipca 2022 r., jeśli nie zmienią się inne okoliczności.

- Jaka będzie inflacja w przyszłym roku, zależy od tego, czy będzie nadal działać tarcza antyinflacyjna i w jakim zakresie. Jeśli nie będzie tarczy, to oczywiście inflacja pójdzie w górę, jeśli będzie tarcza, to nie - powiedział Glapiński.

- Kiedy przestaniemy podnosić stopy? Ja tego nie wiem. Jak zacznie inflacja się zatrzymywać, powiedziałbym - jak się zatrzyma, także to jeszcze potrwa. Niemniej proszę pamiętać, że już długo podnosimy. Jakbym miał dzisiaj strzelać, […] przypuszczam, że sytuacja będzie normalizować się w przyszłym roku, jeśli nie będzie nowego ciosu - ocenił szef NBP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Druga kadencja dla prezesa Glapińskiego to bezpieczna opcja dla rynków?
Więcej o: