Nauczyciele będą zarabiać więcej? "Zachęta dla tych, którzy kończą studia". Czarnek zapowiada zmiany

Przemysław Czarnek przyznał w TVP Info, że w resorcie dobiegają końca prace nad nowelizacją prawa oświatowego w zakresie awansu zawodowego. W projekcie zapisano m.in zlikwidowanie dwóch stopni awansu zawodowego nauczycieli - nauczyciela stażysta i nauczyciela kontraktowego. Zwiększone mają zostać również wynagrodzenie. Ustawa wejdzie w życie jeszcze przed 1 września.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałkowy wieczór zapowiedział, że zbliża się koniec prac nad ustawą zmieniającą prawo oświatowe w zakresie awansu zawodowego. Nowelizacja ustawy Karty Nauczyciela obejmie "zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz zobowiązanie nauczyciela do przeznaczenia jednej godziny w tygodniu na konsultacje dla uczniów i ich rodziców". 

- To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących, stażystów i kontraktowych. Zmiana przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 procent. To będzie znaczący wzrost wynagrodzenia, o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu - zapowiedział Czarnek na antenie TVP Info.

Minister edukacji zapowiedział, że projekt w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinien być przyjęty przez rząd, a później trafić do parlamentu. Nowelizacja ma zostać uchwalona jeszcze przed 1 września.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi

Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w prawie oświatowym 

- Myślę, że to będzie też jakaś zachęta dla tych, którzy dzisiaj kończą studia i myślą o tym, czy nie rozpocząć pracy w szkole - przekonywał minister. W świetle nowej ustawy zmieni się możliwa droga awansu zawodowego oraz wynagrodzenie.  

Zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, czyli "nauczyciel stażysta" i "nauczyciel kontraktowy". Zastąpi je "nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego’ oraz "nauczyciel mianowany i dyplomowany" (funkcjonujący dotychczas). Zostaną, więc jedynie 3 stopnie awansu.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowa ścieżka awansu dla nauczycieli. Jak będzie wyglądać?

O pierwszy stopień awansu na nauczyciela mianowanego, będzie się można ubiegać po czterech latach pracy w zawodzie. Dotychczas, żeby otrzymać taki awans, trzeba było przepracować dwa lata jako nauczyciel kontraktowy, a wcześniej jako nauczyciel stażysta. "Staż" trwający 3 lata i 9 miesięcy zostanie zastąpiony "przygotowaniem do zawodu". Początkującym nauczycielom wciąż przysługiwać będzie 1000 złotych w ramach jednorazowego świadczenia "na start".  

"Obecny system awansu zawodowego wpływa bowiem niekorzystnie na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole, co może zniechęcać kandydatów do pracy w zawodzie nauczyciela" cytuje uzasadnienie ustawy bankier.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zmiana w prawie oświatowym. Ile zarabiają nauczyciele?

Dlatego Czarnek zapowiedział, że po nowelizacji wynagrodzenie średnie takiego nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 procent kwoty bazowej, ustalanej w budżecie państwa. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc. 

Więcej o: