Nieoficjalnie: Rosja może odciąć dostawy gazu do Finlandii. Kraj chce dołączyć do NATO

Finlandia ogłosiła w czwartek, że rozpoczyna przygotowania do członkostwa w NATO. Niedługo po tym pojawiły się doniesienie prasowe w sprawie odcięcia kraju od gazu z Rosji. Takie informacje mieli otrzymać czołowi fińscy politycy.

We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premierka tego kraju Sanna Marin ogłosili, że Finlandia powinna możliwie najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie kraju do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę.

"Finlandia musi bez zwłoki złożyć wniosek o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że kroki w tej kwestii zostaną podjęte w ciągu najbliższych dni" - czytamy w oświadczeniu fińskich przywódców.

Finlandia może zostać odcięta od gazu z Rosji

Tymczasem czołowi fińscy politycy zostali poinformowani o możliwości odcięcia dostaw gazu z Rosji do Finlandii. Sprawę opisuje fińska gazeta Iltalehti, która jednak nie podaje źródła informacji. O tym, że ostrzeżenie dotarło do przewodniczących grup parlamentarnych, poinformował natomiast przedstawiciel Partii Finów.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Finlandia w małym stopniu wykorzystuje gaz w energetyce. W miksie energetycznym gaz ma zaledwie 6-procentowy udział, ale w większości sprowadzany jest z Rosji. Większość importu jest używana w przemyśle chemicznym, który może być bardzo wrażliwy na odcięcie dostaw.

Szwecja również rozważa przystąpienie do NATO

Szwecja weźmie pod uwagę stanowisko Finlandii, podejmując decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde napisała na Twitterze, że Finlandia jest najbliższym partnerem Szwecji w zakresie bezpieczeństwa i obrony. "Bierzemy pod uwagę stanowisko Finlandii w tej sprawie" - oświadczyła.

W najbliższą niedzielę rządzący w Szwecji socjaldemokraci mają podjąć ostateczną decyzję, czy kraj ten będzie się ubiegał o członkostwo w NATO.

Więcej o: