Bańka na rynku mieszkań? Czerniak: Jeżeli pęka, to właśnie teraz

Łukasz Kijek
Stopy procentowe wynoszą już ponad 5 proc., raty kredytów urosły średnio po ponad 70 proc., a zdolność kredytowa drastycznie spada. Czy taka sytuacja zmusi deweloperów do obniżenia cen mieszkań? Rozmawialiśmy o tym z dr. Adamem Czerniakiem, ekonomistą Polityki Insight i SGH.

Sprzedaż nowych mieszkań spadła w porównaniu z końcówką ubiegłego roku o 11 proc. Za to biorąc za punkt odniesienia początek ubiegłego roku, deweloperom udało się sprzedać o 23 proc. mniej mieszkań - o takich spadkach  sprzedaży w pierwszym kwartale poinformowało 14 giełdowych firm deweloperskich wynika z raportu HRE Investments.

Oczywiście, deweloperzy giełdowi to tylko duży, ale jednak fragment rynku. Nie da się ukryć, że na rynek mieszkaniowy napłynęło solidne spowolnienie, a powodem takich spadków są przede wszystkim coraz droższe kredyty mieszkaniowe. Widać to chociażby po liczbie udzielanych kredytów i sprzedaży nieruchomości.

Czy pękła już bańka na rynku nieruchomości? Pytaliśmy o to w środowym "Studiu Biznes". - Jeżeli pęka, to właśnie w tym momencie - odpowiadała Adam Czerniak. Według ekonomisty rynek mieszkaniowy jest jak wielki tankowiec, który zmienia kurs bardzo powoli. Posłuchaj fragmentu rozmowy.  

Zobacz wideo Czerniak: W przeliczeniu na czereśnie mieszkania będą tańsze
Więcej o: