Wakacje kredytowe. Kto skorzysta z zamrożenia rat? [ZASADY PROGRAMU]

Rząd chce pomagać kredytobiorcom przy spłacie ich zobowiązań. Jednym z pomysłów to tzw. wakacje kredytowe, które pozwolą odpuścić spłatę ośmiu rat do końca 2023 r. Kto może skorzystać z pomocy rządowej?

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o pomocy dla kredytobiorców. Mieszczą się w nim trzy różne rodzaje działań dotyczących kredytów mieszkaniowych. Proponowane rozwiązanie trafi teraz do prac w Sejmie.

Rząd chce pomóc kredytobiorcom. Wakacje kredytowe i likwidacja WIBOR

Pierwszą i najpopularniejszą formą wsparcia są tzw. wakacje kredytowe. Umożliwią one zawieszenie spłaty kredytu łącznie na 8 miesięcy do 2023 r., a dokładniej - w dowolnych dwóch miesiącach III IV kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rząd zapewnia, że rozwiązanie to będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Kolejny pomysł rządu zakłada likwidację WIBOR-u. Zgodnie z projektem, jeżeli nie zostanie wypracowany przez rynek zamiennik dla stawki WIBOR w oprocentowaniu kredytów, to od 2023 r. zastąpi ją stawka POLONIA publikowana przez NBP. Z kolei jak przekazał "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, należąca do niej spółka GPW Benchmark pracuje nad wskaźnikiem WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego), który ma być nawet o ok. 1,5-2 pp. niższy od WIBOR-u.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Natomiast trzecie rozwiązanie to zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dodatkową kwotą 1,4 mld zł. Tym samym pula środków w funduszu wzrośnie z 600 mln zł do 2 mld zł. Rząd chce również ułatwić dostęp do pomocy w ramach tego funduszu.

Mateusz MorawieckiRząd przyjął projekt ws. wakacji kredytowych. W tej formie kasuje działania RPP

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc w spłacie kredytu?

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać już dziś. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczać muszą 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Studio Biznes w Gazeta.plWakacje kredytowe. Czy to dobry pomysł? Ekspert: Oceniam bardzo negatywnie

Maksymalne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie kwotę 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Wakacje kredytowe? Ekspert: To oznacza, że będziemy spłacać kredyt o 8 miesięcy dłużej
Więcej o: