Sasin chce odbudować Ukrainę. Podaje szczegóły. "Polska, jako sąsiad, będzie ważnym partnerem"

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że rozmowy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos dotyczą między innymi perspektyw odbudowy Ukrainy. Dużą rolę w tym procesie - podobnie jak obecnie w udzielaniu pomocy Ukrainie i Ukraińcom - ma odegrać Polska.

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, który obecnie przebywa w szwajcarskim Davos, podkreślił, że Polska, jako sąsiad Ukrainy, będzie ważnym partnerem przy odbudowie tego kraju po wojnie. Zaznaczył, że obecnie trwa przygotowanie oferty polskich firm w tej kwestii.

Wsparcie dla Ukrainy to również pomoc w zakresie transferu materiałów potrzebnych do odbudowy tego kraju, a także umożliwienie transportu ukraińskiego eksportu, szczególnie produktów żywnościowych kluczowych dla bezpieczeństwa żywnościowego wielu regionów na świecie.

Zobacz wideo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (24.05)

Jacek Sasin o inwestycjach

Jacek Sasin odniósł się też do kwestii inwestycji. Zapowiedział, że trzeba inwestować w miejsca produkcji podzespołów, aby umożliwić rozbudowanie łańcucha dostaw w Europie. Jak mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, taka potrzeba wynika z problemów z dystrybucją towarów, wywołanych pandemią.

Wicepremier wskazał, że temat pozyskiwania dla Polski wielkich inwestycji, w związku z koniecznością skracania łańcuchów dostaw, poruszył bank PKO S.A. na jednym z paneli dyskusyjnych: "Naszym partnerom zagranicznym pokażemy, że Polska jest tym miejscem, w którym warto inwestować, że to są przyszłościowe inwestycje, bezpieczne inwestycje, a my dla Polski pozyskamy nie tylko miejsca pracy, ale również rozwój technologiczny" - podkreślił wicepremier.

Jacek Sasin powiedział, że innowacyjna gospodarka i atrakcyjne technologie, o których pozyskanie będzie starać się Polska podczas Forum Ekonomicznego w Davos, przyczynią się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju: "Będziemy również w stanie to wielkie wyzwanie transformacji energetycznej, które przed nami stoi, wykonać tak, abyśmy zachowali bezpieczeństwo energetyczne i zbudowali rzeczywiście konkurencyjną gospodarkę w oparciu o energetykę, czerpiącą swoje źródła z odnawialnych źródeł energii i z atomu" - mówił minister aktywów państwowych.

2Polsko - Ukrainskie Forum Energetyczne w WarszawieInflacja 20 proc.? Sasin: Nie przewiduję. Musimy to przetrzymać

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w Davos

Dziś w Davos zaplanowano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Mają one być poświęcone głównie konsekwencjom wojny w Ukrainie.

Przed południem prezydent weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wpływowi wojny na Ukrainie na porządek międzynarodowy. Polski przywódca będzie rozmawiał również o wspieraniu Ukrainy oraz o rozwoju relacji transatlantyckich.

W Forum, które formalnie rozpoczęło się w niedzielę, bierze udział ponad 2500 osób - przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, społeczeństwa obywatelskiego oraz mediów. Organizatorzy nie zaprosili uczestników z Rosji.

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: