"Rosyjski okręt wojenny... wszystko!". Nowy znaczek na wsparcie Ukrainy. Sprzedano ich już 800 tys.

Ukraińska poczta wypuściła drugi znaczek wojenny. Pierwszego dnia sprzedano 800 tys. sztuk. Znaczek przedstawia tonący rosyjski krążownik Moskwa.

To już druga seria znaczków wojennych. Pierwsza z nich odnosiła się do wydarzeń na Wyspie Węży. 24 lutego Rosjanie zaatakowali ten obszar i nakazali ukraińskim bojownikom się poddać. "Rosyjski okręcie wojenny, pier**l się" - odpowiedział Roman Hrybow. Te pięć słów stało się na całym świecie hasłem walki Ukraińców z wrogiem i pojawiło się na pierwszej serii znaczków. 

Zobacz wideo Ukraińcy ustawiają się w kolejce, by kupić znaczek niepokornych strażników Wyspy Wężowa

Drugi znaczek wojenny dla Ukrainy

Ukraińska poczta wypuściła drugą serię znaczków, tym razem z podpisem "Rosyjski okręt wojenny... wszystko!", co nawiązuje do zatopienia 13 kwietnia krążownika Moskwa, poinformowała Ukrposhta. Pierwszego dnia sprzedano 800 tys. egzemplarzy. Znaczki można było kupić przez internet, ale przed urzędami pocztowymi ustawiały się kolejki chętnych. Każdy mógł kupić dwa bloki po trzy znaczki. 

Łączny nakład ma wynieść 5 mln znaczków. Jak na razie 1 mln przeznaczony jest do sprzedaży stacjonarnej w Ukrainie; można je kupić w 1,5 tys. punktów. Kolejne 1,5 mln trafiło do sprzedaży internetowej. Część egzemplarzy zostanie przeznaczonych do sprzedaży na rynkach zagranicznych. Zyski zostaną przekazane na wsparcie obrońców Ukrainy. 

Gazeta.pl i Ukrayina.pl sprzedały znaczki za ponad 120 tys. zł

Cztery znaczki wojenne z pierwszej serii trafiły do redakcji Gazety.pl i Ukrayina.pl Każdy z nich został podpisany przez ważne dla Ukrainy osoby, a następnie trafił na licytację. Sprzedaż zakończyła się w ubiegłym tygodniu i łącznie dochód z aukcji wyniósł ponad 121 tys. zł. 

Licytowanie były cztery znaczki:

  1. Znaczek pocztowy podpisany przez Romana Hrybowa, autora zdania "Rosyjski okręcie wojenny, pier***l się". Jego sylwetkę przedstawialiśmy niedawno na Ukrayina.pl. Dla milionów Ukraińców jest bohaterem swojego kraju. Nie poddał się, gdy wróg spojrzał mu w oczy. Trzymał i utrzyma obronę do końca. Znaczek został wylicytowany za 30 590 zł.
  2. Znaczek podpisany przez Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę. Jest jednym z tych, którzy prowadzą dyplomatyczną walkę z wrogiem - niedawno przedstawialiśmy jego sylwetkę. Żelazny mur, który rośnie wokół Rosji, jest i jego bezpośrednią zasługą. Znaczek został wylicytowany za 27 600 zł.
  3. Znaczek z podpisem legendarnego Witalija Kliczki został wylicytowany - ostateczna kwota, którą w całości przeznaczymy na cel charytatywny, to 41 312 zł. Dziękujemy! (i polecamy sylwetkę bokserskiego czempiona, a obecnie nieustępliwego mera Kijowa)
  4. Znaczek podpisany przez premiera Ukrainy został wylicytowany za 21 651 zł. Dziękujemy! (i zapraszamy do lektury sylwetki Denysa Szmyhala).
Więcej o: