Wojna w Ukrainie odbija się na Ukrainie i jej gospodarce. W znacznym stopniu ogranicza jej możliwości handlowe oraz infrastrukturę transportową m.in. poprzez zablokowanie portów Morza Czarnego. Agencja Ukrinform wyjaśnia, że UE jest największym partnerem handlowym Ukrainy, z obrotami handlowymi stanowiącymi ponad 40 proc. handlu zagranicznego. Z kolei Ukraina jest piętnastym co do wielkości partnerem handlowym UE. Dlatego zdecydowano się na liberalizację handlu z Ukrainą.
Strefa wolnego handlu między UE a Ukraina zostanie powiększona o wszystkie produkty, które nie zostały jeszcze zliberalizowane. Mowa o owocach i warzywach, produktach rolnych i przetworzonych produktach rolnych, podlegających kontyngentom taryfowym.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Dzięki tym środkom UE będzie mogła znacząco wesprzeć ukraińską gospodarkę. Niesprowokowana i nieuzasadniona wojna Rosji przeciwko Ukrainie wywarła niszczący wpływ na zdolności produkcyjne tego kraju, jego infrastrukturę transportową i dostęp do Morza Czarnego, a także na jego szerszą zdolność do prowadzenia handlu z resztą świata. Konsekwencje tego są nie do przecenienia, jeśli chodzi o wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe - czytamy w komunikacie Unii Europejskiej
Liberalizację handlu przyjął we wtorek 24 maja Parlament Europejski i Rada Europejska, a nowe przepisy wejdą w życie dzień po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.