Kanada zaproponowała, aby oligarchowie z Rosji "wykupili się" z sankcji

Wicepremierka Kanady Chrystia Freeland zaproponowała, aby rosyjscy oligarchowie mogli "wykupić się z sankcji", a pozyskane w ten sposób pieniądze byłyby przekazane na odbudowę Ukrainy - podaje agencja Associated Press. Pomysł zainteresował zachodnie kraje.

Propozycja wicepremierki i ministerki finansów Kanady padła na spotkaniu ministrów finansów G7 w Niemczech w zeszłym tygodniu. Chrystia Freeland, zanim rozpoczęła pracę w rządzie, pracowała jako dziennikarka w Moskwie i poznała niektórych rosyjskich oligarchów - zauważa Associated Press.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Źródło, na które powołuje się agencja, podaje, że Ukraina wie o tej propozycji i nie odrzuca takiego rozwiązania, a w interesie Zachodu jest odcięcie ważnych rosyjskich oligarchów od prezydenta Władimira Putina, przy jednoczesnym finansowaniu Ukrainy. Anonimowy urzędnik podkreśla w rozmowie z Associated Press, że obecnie jest to tylko pomysł, ale zachodni sojusznicy wyrazili zainteresowanie.

Michaił FridmanAktywa rosyjskiego oligarchy warte 420 mln dolarów zajęte przez sąd

Unia Europejska rozważa wykorzystanie zamrożonych aktywów oligarchów do sfinansowania odbudowy Ukrainy

Tymczasem w środę, Komisja Europejska przedstawiła propozycję przepisów dotyczących zamrażania i konfiskaty aktywów rosyjskich oligarchów, którzy naruszają sankcje. Zgodnie z propozycją, przestępstwem unijnym miałoby być angażowanie się w działania, które mają na celu bezpośrednie lub pośrednie obejście sankcji, w tym ukrywanie mienia czy angażowanie się w handel towarami objętymi restrykcjami.

W zeszłym tygodniu szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska analizuje możliwość wykorzystania zamrożonych aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy po wojnie - podaje Agencja Reutera.

KE: naruszenie unijnych sankcji wobec Rosji powinno kończyć się konfiskatą majątku oligarchówZłamanie sankcji będzie przestępstwem? Unia Europejska ma taki plan

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Zachód nałożył sankcje na Rosję i jej oligarchów. Do tej pory państwa członkowskie UE zgłosiły zabezpieczenie mienia o wartości niemal 10 mld euro i zablokowanie transakcji opiewających na kwotę 196 mld euro.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone
Więcej o: