Złamanie sankcji będzie przestępstwem? KE chce je karać konfiskatą majątku oligarchów

Komisja Europejska proponuje, by obchodzenie unijnych sankcji wobec Rosji było klasyfikowane jako przestępstwo i kończyło się konfiskatą majątku oligarchów. "Ci, którzy podtrzymują machinę wojenną Putina, muszą zapłacić cenę. Należy przestrzegać sankcji UE" - poinformowała Komisja Europejska.

Unia Europejska od początku w wojny w Ukrainie regularnie nakłada sankcje na Rosję i na rosyjskich oligarchów oraz ich rodziny. Część z tych sankcji jest jednak obchodzona i właśnie ten proceder chce Komisja Europejska ukrócić, klasyfikujące takie ruchy jako "przestępstwo".  

Zobacz wideo Ukraina w UE? Przydacz: Można w tym momencie nadać Ukrainie status kandydata

Wojna w Ukrainie. KE chce karać za łamanie sankcji 

"Proponujemy, aby łamanie sankcji stało się przestępstwem unijnym. Takie działanie jest przestępstwem, które zagraża międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, i powinno być stanowczo sankcjonowane w całej UE. Osoby próbujące obejść sankcje, muszą zostać ukarane" - wyjaśnia Komisja Europejska.

KE zaproponowała nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odzyskiwania i konfiskaty mienia. Przyszła dyrektywa ma określić, że przestępstwem będzie angażowanie się w działania, które mają na celu bezpośrednie lub pośrednie obejście sankcji, w tym ukrywanie mienia czy angażowanie się w handel towarami objętymi restrykcjami. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Sankcje gospodarcze. Jakie będą kary za ich złamanie?

- Obecnie rozbieżne definicje kryminalne i kary za naruszanie sankcji mogą nadal prowadzić do bezkarności. Potrzebujemy zlikwidowania luki i zapewnienia organom sądowym odpowiednich narzędzi do ścigania naruszeń unijnych sankcji - tłumaczył powody zmian komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, cytowany przez TVN.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Rozszerzamy przepisy dotyczące odzyskiwania i konfiskaty mienia. Głównym celem jest zapewnienie, by przestępstwo nie popłacało. Pozbawimy przestępców ich nieuczciwie zdobytych zysków i ograniczymy ich zdolność do popełniania kolejnych przestępstw. Ci, którzy utrzymują machinę wojenną Putina, muszą zapłacić za to cenę" - poinformowano na Twitterze.

Komisja Europejska chce konfiskować majątki oligarchów 

- Propozycja Komisji Europejskiej ma na celu zwalczanie zbrodni poprzez podążanie tropem majątku. (...) Odnalezienie aktywów i zamrożenie ich, tak by sądy miały czas na pracę. (...) Nasza propozycja bierze również na cel niewyjaśnione bogactwo. Ci, którzy znajdują się na szczycie grup przestępczych, nie będą już dłużej poza zasięgiem organów ścigania. Wreszcie, kryminalizacja naruszeń sankcji oznacza, że czas reakcji na nieuczciwe działania będzie krótszy - wyjaśniła komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson, cytowana przez TVN.  

Dzięki temu ograniczone mają być finansowe zdolności rosyjskich oligarchów. Na te propozycje zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie. Po niej Komisja określi, co dokładnie ma stanowić o złamaniu sankcji. 

Więcej o: