Sasin obiecuje specjalną platformę. Polskie firmy będą mogły składać oferty dotyczące odbudowy Ukrainy

Polska powinna być centrum logistycznym i finansowym odbudowy Ukrainy - uważa Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych zapewnia, że polskie firmy będą mogły składać własne oferty w tym zakresie.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, odniósł się do planów uczestnictwa Polski w obudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych. - Były również rozmowy z przedstawicielami ONZ, który tworzy międzynarodowy fundusz, który ma wspierać odbudowę Ukrainy. Chcemy zabiegać o to, aby centrum tego funduszu było w Polsce, było w Warszawie - stwierdził cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zobacz wideo Ciemna strona fotowoltaiki [NextStation] - poprawiony błąd

Jacek Sasin zapowiada nowe narzędzie dla firm

Jak wyjaśnił szef MAP, Polska powinna być centrum logistycznym i finansowym przedsięwzięcia. Zapewnił, że nasz kraj pracuje nad własną propozycją dla ukraińskich władz. - Przygotowujemy taki materiał, który jest syntezą pewnych możliwości spółek Skarbu Państwa i ich know-how.

Sasin zapewnił też, że powstanie nowa cyfrowa platforma, za której pomocą prywatne polskie firmy będą mogły składać własne oferty związane z obudową Ukrainy. 

Jacek SasinJacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. "Doprowadzimy do tego"

Sasin: Chcemy odbudować Ukrainę

O planach Polski w związku z programem odbudowy Ukrainy pisał w ubiegłym tygodniu "Business Insider". "Chcemy stworzyć spójną koncepcję pomocy Ukrainie w odbudowie po wojnie. To będzie plan, który powinien zostać przyjęty przez rząd, a później zawieziony do Kijowa, aby tam skonsultować nasze możliwości z potrzebami Ukrainy. W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy dokument powinien być gotowy, chociaż ze względu na działania wojenne może jeszcze podlegać modyfikacjom" - wyjaśniał rozmówca portalu pochodzący z kręgów rządowych.

O ewentualnych działaniach polskich firm zrobiło się głośno pod koniec kwietnia. Wówczas to wyciekł e-mail, który Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do Spółek Skarbu Państwa. "Czy zechcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny" - pytali ministerialni urzędnicy. 

W połowie maja pojawiły się informacje o stworzeniu specjalnego funduszu odbudowy Ukrainy przez Unię Europejską. Do tej pory nie osiągnięto jednak porozumienia w tej sprawie. Jak na razie negocjacje skupiają się na opracowaniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. I tu nie ma jednak jednomyślności. Węgry sprzeciwiają się bowiem wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę naftową

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: