Co oznacza podwyżka stóp o 1 proc.? BNP: To 7 mld zł więcej dla banków z naszych portfeli

Według ekonomistów BNP Paribas każda decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej o 1 proc. oznacza, że 7 miliardów złotych odpływa z rynku konsumenckiego w stronę sektora bankowego. W 2022 roku Polacy stracili więc na tych podwyżkach około 21 mld złotych.

W maju decyzją Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano się o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 75 pb do 5,25 proc. W ten sposób NBP walczy z najwyższą od 1998 roku inflacją, która w maju wyniosła już 13,9 proc. Eksperci przewidują, że ze względu na to w czerwcu stopy procentowe mogą zostać podniesione o kolejne 75 pb.  

Zobacz wideo Jak mogą wzrosnąć stopy procentowe? Ekspert odpowiada

Stopy procentowe. Każda podwyżka kosztuje kredytobiorców miliardy 

Jak podaje portal money.plekonomiści BNP Paribas wyliczyli, że każda podwyżka stóp procentowych przez NBP (a było już takich w tym roku pięć) wyraźnie wpływa na to, ile pieniędzy zostaje w gospodarstwach domowych. Z tych kalkulacji wynika, iż każdy 1 pkt proc. podnosi koszt obsługi kredytów Polaków o 7 mld zł.  

BNP Paribas swoje rachunki opiera na tym, iż w Polsce gospodarstwa domowe mają około 700 mld złotowych kredytów. Znaczna część z nich bazuje na zmiennej stopnie procentowej, dlatego zwiększenie stopy odbija się na kosztach obsługi długu gospodarstwa domowego. Realnie więc około 7 mld złotych ulatuje z portfeli kredytobiorców do sektora bankowego.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe. Ile wyniosą stopy procentowe w czerwcu?

Niestety wszystko wskazuje na to, że 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe. Ekonomiści PKO BP szacują, że mogą zostać podwyższone o nawet 75-100 pb. Oznaczałoby to najwyższy poziom od 2008 roku.    

Więcej o: