Ceny paliw drastycznie w górę. Benzyna Pb98 po raz pierwszy po 8 zł. "Nie widać końca podwyżek"

Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi 8,02 zł za litr - podaje serwis e-petrol.pl. Mocny wzrost odnotowała również benzyna Pb95, za którą należy zapłacić średnio 7,55 zł/l. Tanieje za to autogaz - już trzeci tydzień z rzędu.

"Na początku czerwca z wyjątkiem autogazu nie widać końca podwyżek cen paliw na stacjach" - pisze e-petrol.pl. Ceny benzyny "drastycznie" poszły w górę. Jedynym wyjątkiem jest tutaj LPG.

Benzyna mocno podrożała, LPG tanieje. Gdzie w Polsce kierowcy zapłacą najmniej?

"W historii notowań e-petrol.pl po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi 8,02 zł/l" - czytamy. W ciągu tygodnia cena tego paliwa podskoczyła w górę o 16 groszy. Z kolei cena benzyny Pb95 wzrosła jeszcze mocniej - aż o 22 grosze za litr. Jego średnia cena kształtuje się na poziomie 7,55 zł.

Ropa naftowa znów drożeje, Europa szuka źródeł surowca spoza Rosji. Na zdjęciu norweskie pole naftowe na Morzu Północnym.Ropa naftowa w maju jeszcze nie była tak droga. Ani w kwietniu. Dlaczego?

Olej napędowy również podrożał, choć zaledwie o 4 grosze i kosztuje na stacjach 7,13 zł/l. Kolejny tydzień z rzędu spada natomiast cena LPG. Kierowcy zapłacą za litr tego paliwa średnio 3,59 zł.

Więcej informacji dla kierowców przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie w Polsce jest najtaniej? W Wielkopolsce benzynę Pb95 i Pb98 można kupić odpowiednio za 7,49 zł i 8 zł za litr. W województwie świętokrzyskim olej napędowy jest po 7,09 zł za litr, a na Lubelszczyźnie autogaz jest po 3,49 zł/l.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd "planuje" przedłużyć obniżkę podatków

Rzecznik rządu Piotr Muller ogłosił 31 maja, że rząd planuje przedłużyć tarczę antyinflacyjną. Wyjaśnił, że chodzi o obniżkę VAT-u i akcyzy na obszary, które były nią objęte do tej pory, "być może z jakimiś drobnymi korektami".

Briefing prasowy rzecznika rządu Piotra MulleraTarcze antyinflacyjne będą przedłużone - jest zapowiedź rządu

Przypomnijmy, że tarcza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego 2022 r. i pierwotnie została wprowadzona na sześć miesięcy, czyli do końca lipca tego roku. Obejmuje obniżkę VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa oraz przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd i obniżenie VAT na ciepło do 5 proc. Obowiązuje również zerowa stawka VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy. Powrót stawki VAT z 8 proc. do 23 proc. na paliwa przełoży się na mocną podwyżkę cen na stacjach.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: