Ceny paliw drastycznie w górę. Benzyna Pb98 po raz pierwszy po 8 zł. "Nie widać końca podwyżek"

Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi 8,02 zł za litr - podaje serwis e-petrol.pl. Mocny wzrost odnotowała również benzyna Pb95, za którą należy zapłacić średnio 7,55 zł/l. Tanieje za to autogaz - już trzeci tydzień z rzędu.

"Na początku czerwca z wyjątkiem autogazu nie widać końca podwyżek cen paliw na stacjach" - pisze e-petrol.pl. Ceny benzyny "drastycznie" poszły w górę. Jedynym wyjątkiem jest tutaj LPG.

Benzyna mocno podrożała, LPG tanieje. Gdzie w Polsce kierowcy zapłacą najmniej?

"W historii notowań e-petrol.pl po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi 8,02 zł/l" - czytamy. W ciągu tygodnia cena tego paliwa podskoczyła w górę o 16 groszy. Z kolei cena benzyny Pb95 wzrosła jeszcze mocniej - aż o 22 grosze za litr. Jego średnia cena kształtuje się na poziomie 7,55 zł.

Olej napędowy również podrożał, choć zaledwie o 4 grosze i kosztuje na stacjach 7,13 zł/l. Kolejny tydzień z rzędu spada natomiast cena LPG. Kierowcy zapłacą za litr tego paliwa średnio 3,59 zł.

Więcej informacji dla kierowców przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie w Polsce jest najtaniej? W Wielkopolsce benzynę Pb95 i Pb98 można kupić odpowiednio za 7,49 zł i 8 zł za litr. W województwie świętokrzyskim olej napędowy jest po 7,09 zł za litr, a na Lubelszczyźnie autogaz jest po 3,49 zł/l.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd "planuje" przedłużyć obniżkę podatków

Rzecznik rządu Piotr Muller ogłosił 31 maja, że rząd planuje przedłużyć tarczę antyinflacyjną. Wyjaśnił, że chodzi o obniżkę VAT-u i akcyzy na obszary, które były nią objęte do tej pory, "być może z jakimiś drobnymi korektami".

Przypomnijmy, że tarcza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego 2022 r. i pierwotnie została wprowadzona na sześć miesięcy, czyli do końca lipca tego roku. Obejmuje obniżkę VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa oraz przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd i obniżenie VAT na ciepło do 5 proc. Obowiązuje również zerowa stawka VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy. Powrót stawki VAT z 8 proc. do 23 proc. na paliwa przełoży się na mocną podwyżkę cen na stacjach.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: