Urlop w Turcji. Wzrost liczby aresztowań turystów. O tej zasadzie mało kto wie

Urlop w Turcji łączy ze sobą trzy ważne czynniki: dobrą pogodę, przystępną cenę oraz piękne widoki. Zatem nic dziwnego, że każdego roku kraj przyciąga rzeszę turystów. Muszą oni jednak pamiętać o noszeniu przy sobie dokumentu tożsamości. Jego brak może przynieść nieprzyjemne konsekwencje.

Turcja to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na urlop. Piaszczyste plaże, lazurowa woda, klimat i ciekawe położenie geograficzne, co roku przyciągają turystów. Ponadto w kraju są stosunkowo niskie ceny jak na turystyczne lokalizacje. Jedna lira kosztuje obecnie około 31 groszy.

Warto pamiętać, że w Turcji w związku z epidemią koronawirusa wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust oraz nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej w tym w zamkniętych obiektach użyteczności publicznej i środkach transportu zbiorowego. O czym jeszcze warto wiedzieć przed podróżą?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Martyna Wojciechowska o "procesie dekady"

Urlop w Turcji. O czym trzeba pamiętać? Dokument tożsamości

W Turcji trzeba pamiętać o tym, aby mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Jego brak może skutkować aresztowaniem. "W Turcji nielegalne jest nieposiadanie przy sobie jakiegoś dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Należy zawsze mieć przy sobie paszport lub pozwolenie na pobyt. W niektórych ruchliwych obszarach, zwłaszcza w Stambule, władze tureckie mogą zatrzymać turystów w celu przeprowadzenia kontroli tożsamości" - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Na głównych drogach Turcji znajduje się również wiele policyjnych punktów kontrolnych. Powinieneś współpracować z urzędnikami przeprowadzającymi kontrole" - czytamy.

Urlop w Turcji. Wystarczy dowód osobisty

Turecka ambasada poinformowała na Twitterze, że "od 19 kwietnia 2022 roku obywatele polscy mogą podróżować do lub tranzytem z Turcji tylko na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportów podczas wyjazdów turystycznych trwających maksymalnie 90 dni". Wprowadzona zmiana jest kolejnym etapem ułatwień dla europejskich turystów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: