USA też nakładają kolejne sankcje. Na czarnej liście m.in. menedżer zagranicznego majątku Putina

Administracja prezydenta USA Joe Bidena objęła sankcjami kolejnych rosyjskich oligarchów oraz przedstawicieli władz na Kremlu. Amerykanie nałożyli również restrykcje na import do Rosji i Białorusi technologii dla przemysłu zbrojeniowego. O kolejnym, szóstym pakiecie sankcji, zdecydowała też Unia Europejska.

Trwa 100 dzień wojny w Ukrainie. Rosja ponosi w niej ogromne straty i przez ponad trzy miesiące nie odniosła żadnych spektakularnych sukcesów, ale - jak powiedział w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski - zajmuje już 20 procent terytorium Ukrainy, a linie frontu rozciągają się na 1000 km. Kraje Zachodu wspierają Ukrainę w tej wojnie - rząd USA podpisał w środę porozumienie o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu uzbrojenia o wartości 700 milionów dolarów. Zachód nakłada też kolejne sankcje na Rosję, jego władze, oligarchów i współpracowników Władimira Putina. Państwa członkowskie UE przyjęły w czwartek szósty pakiet sankcji. Stany Zjednoczone kilka godzin później również nałożyły kolejne sankcje.

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

USA nakłada kolejne sankcje na Rosję. Broker jachtów, zarządcy luksusowych aktywów

Departament Skarbu USA objął w czwartek sankcjami między innymi bliskiego współpracownika Putina i menedżera zagranicznego majątku prezydenta Rosji Siergieja Rołdugina oraz członków jego rodziny. Restrykcje dotknęły też firmy zrządzające majątkiem i luksusowymi aktywami rosyjskich elit, w tym powiązanych z Kremlem brokerów jachtów.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Sankcje wprowadzono również wobec ministrów nadzorujący kluczowe sektory oraz prezesa United Aircraft Corporation, spółki państwowej, która odgrywa zasadniczą rolę we wspieraniu przemysłu obronnego.

Departament Stanu USA ogłosił sankcje wizowe wobec pięciu przedstawicieli rosyjskich elit, w tym rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej i miliardera Aleksieja Mordaszowa. Departament Handlu dodatkowo ograniczył zdolność rosyjskiego wojska do pozyskiwania technologii potrzebnych do podtrzymania agresji wobec Ukrainy.

71 firm zlokalizowanych w Rosji i na Białorusi dopisano do listy podmiotów objętych zakazem importu produktów pochodzących z USA lub zawierających amerykańskie technologie, lub oprogramowanie.

Unia Europejska z szóstym pakietem sankcji. Węgry zażądały wykreślenia Cyryla

Unia Europejska kilka godzin przed USA również ogłosiła pakiet sankcji, już szósty. W najnowszym pakiecie sankcji chodzi o embargo na ropę z Rosji, z wyłączeniem rurociągów. Ceną jednak było wykreślenie z czarnej listy, na wniosek Węgier, które przez wiele dni blokowały szósty pakiet, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchy Cyryla. Ambasadorowie odrzucili natomiast drugi postulat Budapesztu - wydłużenia do trzech lat sprzedaży produktów rafineryjnych z rosyjskiej ropy. Sankcje wejdą w życie z chwilą publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Więcej o: