PKN Orlen. Sąd oddalił odwołanie RPO ws. przejęcia Polska Press. "Rynek powinien zdecydować"

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił we wtorek odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie grupy medialnej Polska Press przez koncern PKN Orlen - podaje PAP. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) odwołał się 5 marca do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKIK), czyli XVII Wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie, od decyzji prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego w sprawie zgody na przejęcie wydawnictwa Polska Press przez spółkę paliwowo-energetyczną PKN Orlen. Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez Orlen na początku lutego 2021 r. RPO chciał, by SOKIK uchylił zgodę Tomasza Chróstnego.

- Odwoływanie się przez stronę powodową [RPO] do okoliczności o charakterze wyższym, czyli wolności prasy, pluralizmu i tak wskazywanego przez stronę powodową dostępu konsumentów do wolnych mediów - cóż, w tym zakresie na gruncie stosunków konkurencyjnych, to rynek powinien zdecydować, czy konsumenci będą, czy nie będą nadal korzystać z tej prasy, wydawanej przez Polska Press - wyjaśnił we wtorek w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Witold Rękosiewicz, cytowany przez PAP.

Polska Press przejęte przez PKN Orlen

Wydawnictwo Polska Press zostało przejęte przez Orlen w marcu 2021 r. Koncern paliwowo-energetyczny jest obecnie stuprocentowym udziałowcem tej firmy. Przejmując grupę Polska Press, PKN Orlen uzyskał kontrolę nad setkami mediów. To m.in. 20 dzienników lokalnych oraz dziesiątki innych tytułów prasowych, a także około 500 serwisów internetowych.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W kwietniu 2021 r. SOKIK uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK, który zezwolił na połączenie koncernów Orlen i Polska Press, jednak prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdził, że ta decyzja "nie ma wpływu" na przejęcie spółki.

"Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu" - pisał w kwietniu prezes Orlenu Daniel Obajtek na Twitterze. 

"Postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku" - dodał.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu
Więcej o: