Przypadki zakażenia małpią ospą wykryto dotychczas w 29 krajach, a łączna liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła tysiąc. Dotychczas nie stwierdzono ani jednego przypadku śmiertelnego. "WHO wzywa kraje dotknięte chorobą do zidentyfikowania wszystkich przypadków i kontaktów w celu kontrolowania epidemii i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się" - czytamy na Twitterze.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w środę, że istnieje realne zagrożenie, iż małpia ospa zacznie regularnie występować poza Afryką. Dodał jednak, że można temu zapobiec. - Istnieją skuteczne sposoby, aby ludzie mogli chronić siebie i innych. Osoby z objawami powinny izolować się w domu i skonsultować się z lekarzem - powiedział Ghebreyesus.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z kolei osoby, które mieszkają wspólnie z osobą zakażoną, powinny unikać bliskiego kontaktu. - Istnieją leki przeciwwirusowe i szczepionki na małpią ospę, ale ich podaż jest ograniczona - przekazał szef WHO. Zaznaczył, że Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomenduje masowych szczepień przeciwko małpiej ospie.
Małpia ospa rozprzestrzenia się drogą kropelkową z bliskiej odległości, poprzez kontakty płciowe lub korzystanie z tych samych przedmiotów. Sama choroba ma łagodny przebieg w przypadku osób dorosłych, wymaga jednak trzech tygodni izolacji.
Małpia ospa to wirusowa choroba, która występuje głównie w Afryce, jednak w ostatnim czasie odnotowano przypadki zakażeń w Ameryce Północnej, Australii i Europie. Objawy małpiej ospy utrzymują się od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie bez leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia podała listę objawów małpiej ospy. Są to:
Charakterystyczna wysypka najczęściej występuje od jednego do trzech dni po pojawieniu się gorączki. Zmiany, które pojawiają się na skórze, mogą być płaskie lub wypukłe, wypełnione przezroczystym lub żółtawym płynem.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina