Zniżki i ulgi dla seniorów w Polsce 2022. Na czym może zaoszczędzić emeryt?

Wzrost cen coraz bardziej daje się we znaki. Polacy zmniejszyli wydatki nawet na żywność. Niełatwo wiązać koniec z końcem emerytom, przy tak niskim poziomie świadczeń. Warto wiedzieć, że w Polsce najstarsi obywatele mogą skorzystać z wielu zniżek. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Czy są w stanie załatać budżet seniorów?

Najniższa emerytura od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Do 28 lutego 2022 r. była niższa o 87,56 zł. Istnieje jednak sporo ulg dla seniorów, z których mogą oni skorzystać przez cały rok. Co więcej, nie obejmują tylko podatku. Szkopuł w tym, że ich wysokość zależy od wieku. Przedstawiamy najpopularniejsze rabaty z różnych dziedzin życia, na które mogą liczyć najstarsi obywatele.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zniżki i ulgi dla seniorów. Opłata za paszport 

Emerytom i rencistom oraz współmałżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu przysługuje 50 proc. ulga w opłacie za wydanie paszportu, co oznacza, że zapłacą 70 zł. Koszt bez zniżki wynosi 140 zł. Niższa cena przysługuje m.in.:

  • emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz współmałżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu (wymagane jest zaświadczenie z ZUS),
  • osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
  • kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+

Jak czytamy na stronie rządowej wszystkim seniorom 75+, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, przysługują darmowe leki. Ukończenie 75. roku życia weryfikowane jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Bezpłatne leki przysługują od dnia 75. urodzin pacjenta.

"Bezpłatne są leki wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Obejmuje on leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc. Są to leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego" - podają władze.

Ulga na abonament RTV - zwolnienie z opłat dla seniorów 

Kolejną ulgą dla seniorów jest zwolnienie z opłaty za abonament RTV. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mogą z niej skorzystać osoby, które:

  • ukończyły 75 rok życia;
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: